21.10.2020/15:07

GUS: Sprzedaż detaliczna idzie w górę, ale tempo wzrostu wyhamowuje

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych we wrześniu 2020 r. była wyższa niż przed rokiem o 2,5 proc, jednak wtedy tempo wzrostu było znacznie wyższe – wyniosło 4,3 proc. W porównaniu z sierpniem 2020 r. miał miejsce spadek sprzedaży o 2,2 proc.. W okresie styczeń-wrzesień 2020 r. sprzedaż zmalała o 3,1 proc. – rok temu o tej porze zanotowano wzrost o 5,8 proc. Wzrosty sprzedaży żywności były stosunkowo niewielkie w perspektywie rocznej, spadły zaś w zestawieniu miesiąc do miesiąca.

We wrześniu 2020 r. największy wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. odnotowano w podmiotach sprzedających meble, rtv i agd (o 8,6 proc. wobec wzrostu o 11,3 proc. przed rokiem). Sprzedaż wzrosła także w grupach: „pojazdy samochodowe, motocykle, części” – o 4,9 proc. oraz „prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach” – o 3,0 proc.

W kategorii „żywność, napoje i wyroby tytoniowe” zanotowano wzrost sprzedaży względem zeszłego roku o 1,6 proc. Warto jednak dodać, że sprzedaż spadła o 3,7 proc. względem sierpnia. W kategorii „farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny” roczna sprzedaż wzrosła o 1,4 proc. Spadła sprzedaż paliw oraz tekstyliów, odzieży i obuwia.

Warto też zwrócić uwagę na e-commerce. We wrześniu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem odnotowano wzrost wartości sprzedaży detalicznej przez Internet  w cenach bieżących o 9,5 proc. Udział tej sprzedaży zwiększył się z 6,1 proc. w sierpniu br. do 6,8 proc. we wrześniu. Największe wzrosty zanotowali sprzedawcy książek i prasy (22,5 proc), a także tekstyliów, odzieży i obuwia (18,2 proc.)

Warto zaznaczyć, że we wrześniu liczba dni roboczych było o 1 większa niż przed rokiem.

Sprzedaż detalliczna wrzesień 2020 (GUS)

 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także