04.08.2020/13:25

Handel chce przepisów, które pozwolą nie wpuszczać do sklepów klientów bez masek lub przyłbic ochronnych

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji popiera zapowiadane przez Ministerstwo Zdrowia wprowadzenie normy prawnej, która pozwoli nie obsłużyć klientów nienoszących masek ochronnych na terenie sklepów. W ten sposób organizacja odniosła się do zapowiedzi ministra Łukasza Szumowskiego, który zapowiedział, że rząd wyposaży w dodatkowe uprawnienia sieci handlowe, tak by miały prawo nie obsługiwać osób bez maseczek. Będzie to wprowadzone jako norma prawna, co najmniej w rozporządzeniu, a nastąpi to jeszcze w tym miesiącu.

Jak wskazuje w komentarzu dla portalu wiadomoscihandlowe.pl Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji obecnie nie ma prawa, które pozwalałoby personelowi sklepów nie obsługiwać klientów bez maseczek lub przyłbic. Uprawnień do egzekwowania obowiązku ich noszenia nie mają też służby ochroniarskie. W naszej opinii nie jest zadanie dla detalistów, ale dla służb państwowych (policji, sanepidu), które powinny dokonywać regularnych kontroli w obiektach handlowych i ewentualnie upominać czy też karać osoby, które się do tego nakazu nie stosują. Uważamy też, że obywatele powinni dostać od władz państwowych wyraźny komunikat o konsekwencjach grożących im za łamanie prawa  – mówi.

Zdaniem szefowej POHiD powinno powstać prawo do odmowy obsługi klienta bez maski, jak również prawo do niewpuszczania takich osób do sklepu. Jednocześnie zwraca uwagę, że w żadnym wypadku nie może to być obowiązek nałożony na sklepy. Sklepy nie są w stanie samodzielnie wyegzekwować od klientów noszenia masek i oczekują pomocy właściwych organów w przypadkach, gdy dojdzie do agresywnej reakcji ze strony klienta.

- Postulujemy usunięcie zapisu mówiącego, ze nie jest konieczne okazanie zaświadczenia o stanie zdrowia klienta. W takim przypadku prawo powinno nakazać osobom z problemami zdrowotnymi noszenie przyłbic – wskazuje Renata Juszkiewicz.

Jednocześnie prezes POHiD apeluje do rządu o wsparcie dla handlowców poprzez ogólnopolską kampanię komunikacyjną, podkreślającą społeczną odpowiedzialność obywateli za zdrowie i bezpieczeństwo oraz wyrozumiałość dla pracowników handlu. Wsparciem dla sklepów byłyby plakaty rządowe, do wydrukowania przez sklepy, informujące o podstawie prawnej.

- Branża handlowa dołożyła wszelkich starań, aby uchronić swoich pracowników i konsumentów przed zakażeniem COVID-19. Poniesione zostały nakłady finansowe na poziomie 350 mln zł.  We wszystkich placówkach wdrożone zostały rygorystyczne procedury bezpieczeństwa – dodaje. I wskazuje, że „firmy zrzeszone w POHiD wielokrotnie apelowały do klientów o noszenie masek ochronnych na terenie sklepów. Zachowania niezdyscyplinowanych klientów sabotują podjęte przez sieci handlowe działania.”

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji zrzesza 16 międzynarodowych sieci handlowych: Auchan, Carrefour, Castorama, Decathlon, E.Leclerc, Ikea, Biedronka, Jysk, Kaufland, Lidl, MediaMarktSaturn, Pepco, Schiever, Transgourmet, Tesco, Żabka.

Dodaj komentarz

3 komentarze

 • Elżbieta 24.08.2020

  Jak tak sklepy chcą ,żeby klienci nosili maseczki to niech je klientom dają jak niby taka pandemia i wirus się roznosi to każdy sklep powinien swoim klientom dawać nowe maseczki i zataz je utylizować ,to są wielkie koszta ,to niech to płacą to im się odechce terroru na klientach.

 • xcc 05.08.2020

  wszędzie ta wredna manipulacja i manipulacja, kiedy to się skończy! handel (czytaj rząd) chce szmatek a Polacy chcą odzyskać wolność! dosyć tej zgniłej okupacji!!!

 • ciekawski 04.08.2020

  najpierw niech same sklepy przestrzegają przepisów sanitarnych i dezynfekuja sklep i wyposażenie .WH sprawdzcie kiedy ostatnio biedronka i inne sklepy dezynfekowały wózki sklepowe.
  Mogę wam podpowiedzieć że biedronka robiła to jedynie 2x i ostatnio w kwietniu 2020. wiem to z dokumentów na sklepie wiszących i są tam pieczątki z datami dezynfekcji wózków

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także