16.07.2018/14:35

Handel i logistyka szukają rąk do pracy. Ściągną pracowników z Nepalu i Sri Lanki?

- W kolejnych miesiącach 2018 roku, a także w 2019 r., prognozowane jest utrzymanie się wysokiego zapotrzebowania na nowych pracowników. Sieci handlowe będą poszukiwały nowych rąk do pracy - mówi Piotr Modliński, szef działu outsourcingu pracowniczego w ASM Sales Force Agency.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w maju 2018 roku, ale także w poprzednich miesiącach tego roku, odnotowuje się ciągły wzrost sprzedaży detalicznej. Dane te pokazują, że konsumpcja Polaków zwiększa się, a wraz z nią rośnie zapotrzebowanie na kolejnych pracowników w branży handlowej. Potwierdzają to informacje zawarte w raporcie portalu Pracuj.pl, według którego w I kwartale 2018 roku odnotowano wyraźny wzrost zapotrzebowania na specjalistów z branży handlu detalicznego i sprzedaży B2C.

- Pomimo obaw związanych z wprowadzeniem zakazu handlu w wybrane niedziele, zapotrzebowanie na pracowników w tej branży nie spada. Dotyczy to zarówno pracowników etatowych jak i tymczasowych. Zauważalna jest jednak obecnie fluktuacja w rozkładzie godzin - tłumaczy Piotr Modliński.

Ekspert podkreśla, że wcześniej, w zależności od specyfiki sklepu, liczba godzin zmieniała się w zależności od charakteru sklepu. W sklepach osiedlowych wzrastała z racji na wzrost obrotu w godzinach wieczornych, a w weekendy w centrach handlowych oddalonych od lokali mieszkalnych, notujących wzrosty obrotu - dokładnie od piątkowego wieczoru do niedzieli.

- Obecnie notujemy wzrost ilości godzin dzień przed i dzień po niedzieli niehandlowej. Nie jest to jednak przeniesienie ilości godzin, które pracownicy tymczasowi oraz wewnętrzni zrealizowaliby w niedzielę - wskazuje Modliński.

Warto także zwrócić uwagę, że specyfika branży handlowej spowodowała obecnie stan permanentnego zapotrzebowania na pracowników. Coraz częściej w handlu zatrudniani są więc także obcokrajowcy. To branża w której zatrudnienie cudzoziemców jest znacznie bardziej utrudnione ze względu na standardy jakościowe obsługi klienta, jak aparycja czy płynny język polski.

Kolejne, padające na rynku pracy rekordy dotyczące spadku bezrobocia w Polsce (5,9 proc. za czerwiec 2018 jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej), determinują firmy zajmujące się outsourcingiem personalnym i wsparciem sprzedaży do poszukiwania alternatywnych źródeł w zakresie pozyskiwania zasobów ludzkich.

Jedną z takich branż jest logistyka, która od dawna z racji na swoją lokalizację (centra logistyczne o dużym zagęszczeniu magazynów oferujące bardzo dużo wolnych miejsc pracy) wymagała wsparcia personelem spoza Polski. Obecnie prace sezonowe, wspierające rolnictwo oraz turystykę, spowodowały powiększenie -i tak już trudnej- pozycji w tej branży. Do niedawna firmy posiłkowały się pracownikami zatrudnianymi w oparciu o uproszczoną procedurę wizową – oświadczenia, które powierzane były przede wszystkim obywatelom Ukrainy i Białorusi.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • asda 23.07.2018

    A wystarczyło by lepiej płacić...

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.