06.03.2020/09:55

Henkel ogłasza duże zmiany: restrukturyzacja i sprzedaż części swoich marek

Henkel ogłosił daleko idące zmiany w organizacji przedsiębiorstwa - grupa planuje sprzedać niektóre swoje marki z branży dóbr konsumpcyjnych i wycofać się z pewnych kategorii produktów do 2021 roku.

Producent marki Persil, Henkel, restrukturyzuje działalność w zakresie dóbr konsumpcyjnych. Grupa testuje marki i kategorie o obrotach przekraczających miliard euro - planuje sprzedać lub zlikwidować około połowę z nich do 2021 r. Jednocześnie Henkel planuje również przejęcia.

W ten sposób grupa zaspokaja również roszczenia inwestorów. Analitycy od dawna wzywają do restrukturyzacji branży kosmetycznej. - To byłoby sensowne posunięcie, gdyby Henkel wycofał się z mniejszych kategorii kosmetyków, takich jak higiena jamy ustnej lub niektóre perfumy - uważa analityk Gian Marco Werro z Mainfirst.

Stagnacja sprzedaży w ubiegłym roku obrotowym

Henkel napotyka poważne trudności w obszarze biznesowym. Zmiana w zarządzie - Jens-Martin Schwärzler przejął stery firmy po Pascalu Houdayerze pod koniec 2017 r. - jak dotąd nie zakończyła się sukcesem. Przeciwnie, w ubiegłym roku dział urody jeszcze bardziej pogrążył się w kryzysie. Pod względem organicznym sprzedaż najmniejszego działu spadła o 2,1 procent po spadku o 0,7 procent w 2018 r. Skorygowany zysk operacyjny spadł o 23,1 procent do zaledwie 519 milionów euro.

Henkel wprowadził ostatnio wiele nowych marek na ważny niemiecki rynek wewnętrzny, ale najwyraźniej jak dotąd był to umiarkowany sukces. Ponadto koncern ma silną pozycję na rynku stylizacji włosów, który od lat słabnie, dzięki takim markom jak Drei Wetter Taft. Jak pokazują wyniki badań rynku, sprzedaż w tej kategorii spada od kilku lat.

Problemy w dziale urody ograniczają się do konkurencji w biznesie w drogeriach i sklepach spożywczych. Z drugiej strony branża fryzjerska rozwijała się znacznie lepiej w ostatnich latach - wzmocniona licznymi przejęciami. W 2019 r. Henkel odnotował także „silny wzrost organiczny” w sektorze kosmetyków  profesjonalnych.

Wzrost w dziale detergentów 

W ubiegłym roku Henkel miał znaczne wzrosty w dziale detergentów. Firma z Düsseldorfu zwiększyła sprzedaż w tym obszarze o 3,7 procent do 6,7 miliarda euro. Sprzedaż organiczna wzrosła o 3,7 procent. Inicjatywa marketingowa uruchomiona przez Henkel na początku 2019 r. najwyraźniej jeszcze nie miała wpływu na wyniki. W ujęciu nominalnym sprzedaż grupy wzrosła o 1,1 procent do 20,1 mld euro. Marża EBIT skorygowana o jednorazowe wydatki i przychody również spadła o 1,6 punktu procentowego do 16 procent, w wyniku wyższych wydatków na marketing i innowacje.

W 2020 r. Henkel spodziewa się dalszego spadku marży do 15 procent. Jeśli chodzi o sprzedaż, to w najlepszym razie grupa przewiduje wzrost organiczny o 2 procent.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.