07.11.2017/12:05

IGR: To, co się dzieje wokół ustawy o zakazie handlu w niedziele, to kabaret

– To, co dzieje się wokół ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, jest po prostu kabaretem. Sam fakt, że posłowie zdecydowali się zająć projektem „Solidarności” jest pomyłką. To próba połączenia wody z ogniem, tj. interesów przedsiębiorców z poparciem politycznym związku – przekonuje prezes Instytutu Gospodarki Rolnej Szczepan Wójcik.

Zdaniem Szczepana Wójcika, dotychczasowe dokonania posiedzenia sejmowej podkomisji ds. rynku pracy można podsumować hasłem „aż i tylko 24”. Aż 24 grupy podmiotów zostały wyłączone z ograniczenia handlu w niedzielę, a tylko 24 w niedziele w roku handel nie będzie ograniczony.

– Na ostatniej komisji doszło do wybicia zębów propozycji „Solidarność”. Posłowie zaproponowali wprowadzenie ograniczeń w pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca. Do tego kolejne grupy podmiotów zarzucają ustawie nierówne traktowanie. Ciężko się z tym nie zgodzić… – przyznaje prezes IGR.

Generalnie zakaz dotyczyć ma sklepów, stoisk, straganów, hurtowni – z wyłączeniem farmaceutycznych – składów węgla i materiałów budowlanych, domów towarowych i wysyłkowych, biur zbytu, a także platform i sklepów internetowych, jeśli handel w niedzielę nie odbywa się w sposób zautomatyzowany. Z drugiej strony wyłączono np. kwiaciarnie, stacje paliw, sklepy na dworcach i lotniskach oraz… placówki pocztowe.

– Dlaczego zatem ustawa uderza np. w zaopatrzenie małych sklepów, uniemożliwiającym im zatowarowanie przez hurtownie właśnie w niedzielę, a pozwala na swobodny handel w punktach zagranicznych sieci na dworcach i lotniskach. I skąd ta poczta?! Czy to oznacza, że teraz placówki pocztowe będą otwierane w niedzielę, aby prowadzić w nich handel. Już teraz łatwo pomylić je ze sklepami w stylu „mydło i powidło” – irytuje się Wójcik.

Prezes Instytutu Gospodarki Rolnej podkreśla, że Alfred Bujara reprezentuje „Solidarność” i prawdopodobnie nie ma wiedzy na temat prowadzenia biznesu. Świadczy o tym jego stwierdzenie, że duże sklepy będą mogły się przekształcić w hale targowe i w ten sposób unikać ograniczenia. Słowa te przeczą ponadto prorodzinnemu, propracowniczemu i prokościelnemu uzasadnieniu do projektu przygotowanego przez związek.

– Jakiś czas temu powiedziałem, że za ustawą lobbują głównie zawodowi związkowcy. Dziś widać, że znalazłoby się jeszcze kilka innych podmiotów, które w ten sposób chcą sobie zwiększyć obroty. Jedno jest pewne: ten projekt na pewno nie dba o pracowników. Ze słów pana Bujary wynika, że nie chodzi o handel sam w sobie, a o supermarkety i drobne sklepy spożywcze, dla których często ten jeden dzień mniej będzie równoznaczny z finansową zapaścią.

Dodaj komentarz

7 komentarzy

 • Niedziela 23.11.2017

  Nie wierze. Hodowca norek Wojcik wypowiada sie o ustawach panstwiwych. Smiech na sali obrad:)

 • Rudy 08.11.2017

  @Paw39 - jak mieszkasz w Niemczech to się nie wtrącaj w to co się dzieje w Polsce. Ale tak nie do końca wierzę w tę Twoją deklarację o mieszkaniu w Niemczech. A co do zakazu handlu w niedzielę to obowiązuje on tylko w Niemczech i Austrii. A niby dlaczego mamy naśladować Niemców ? Co znowu mamy klęczeć na kolanach przed Niemcami. Czyżby Ci co powołują się na Nioemcy to była "Targowica", która każe nam naśladować Niemców ?

 • Darc 08.11.2017

  Pracownicy tego w ogóle nie chcą. Już się martwią o redukcje. Klienci tego nie chcą. Chce Pan Bujara, Solidarność l episkopat....

 • Jan 07.11.2017

  Paw39 w Niemczech przyjmują też miliony imigrantów, to nie znaczy, że mamy ich głupotę naśladować. Trzeba mieć własny rozum.

 • Paw39 07.11.2017

  W Niemczech gdzie mieszkam sklepy w niedzielę zamknięte. Z wyjątkiem stacji benzynowej, lotniska, czy dworca PKP. Czy to k... takie trudne zrobić co napisałem?!

 • Sawicki 07.11.2017

  Prezes Instytutu Gospodarki Rolnej zatrudnia Ukraińców przy norkach amerykańskich 7 dni w tygodniu! Więc, o co mu chodzi?

 • Ryszard Swetru 07.11.2017

  Solidarność nie walczy o prawa pracowników tylko o ty by swoim było dobrze.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.