01.02.2020/18:10

Ikea, Starbucks, McDonalds zawieszają działalność w Chinach z powodu koronawirusa

Międzynarodowe sieci handlowe i gastronomiczne zamykają czasowo swoje placówki w Chinach z powodu grożącej światu pandemii, wywołanej przez koronawirus – informuje chiński portal Caixin.

Od czwartku wszystkie markety sieci Ikea w Chinach są czasowo zamknięte z powodu eksplozji koronawirusa. Szwedzka sieć idzie w ślady m.in. sieci gastronomicznych Starbucks i McDonald's, które chcą przyczynić się do zwalczania grożącej światu pandemii.

Rynek chiński jest dla szwedzkiej sieci czwartym pod względem liczb marketów, po Niemczech, USA i Francji. Ikea ma w Chinach 33 markety. Jednak ze względu na bezpieczeństwo zarówno klientów, jak i pracowników, sieć zdecydowała się zawiesić biznes w Chinach do czasu opanowania epidemii.

Wirus skłonił sieć Starbucks do czasowego zamknięcia ponad połowy z 4 tys. kawiarni w Chinach, mimo faktu, że w tym regionie firma generuje 10 proc. swoich globalnych przychodów.

Z kolei McDonald's zamknął ok. 300 fast-foodów w rejonie Wuhan.

Poważnie zgrożony jest biznes firmy Apple, która ma w Chinach gigantyczną bazę produkcyjną. Chińczycy, masowo podróżujący do rodzin w Księżycowy Nowy Rok, nie są w stanie powrócić do pracy z powodu restrykcji w przekraczaniu granic prowincji. Problemy ma także Tesla, która zamknęła na półtora tygodnia fabrykę samochodów elektrycznych Model 3, na prośbę władz chińskich.

Chińskie media obawiają się, że epidemia koronawirusa może zachwiać miejscową gospodarką.

Źródło: caixinglobal.com

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.