15.04.2020/10:25

Najnowsze dane GUS: inflacja nie odpuszcza mimo koronawirusa, żywność zdrożała o 8,6 proc.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2020 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 4,6 proc. (przy wzroście cen usług – o 6,5 proc. i towarów – o 3,8 proc) – podał GUS. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,2 proc. (przy wzroście cen usług – o 0,3 proc. i towarów o 0,2 proc.).

- Inflacja w marcu spadła do 4,6 proc., a więc dużo mniej niż się spodziewaliśmy (4,1 proc.). Ceny podbijała żywność a obniżały paliwa. Odczyt zaburzyły jednak restrykcje w związku z Covid-19. Wiele cen zebrano jeszcze przed ich wprowadzeniem. Dlatego spodziewamy się spadku CPI w kwietniu - komentują na szybko analitycy ING Economics Poland.

W wyniku wprowadzonych stopniowo w ciągu ostatnich tygodni ograniczeń w handlu i przemieszczaniu się osób, mających na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa, zamknięto wiele sklepów i punktów świadczących usługi osobiste. Wstrzymano organizację imprez kulturalnych i sportowych. Usługi w zakresie podróży i zakwaterowania zostały znacznie ograniczone. Jak zauważył GUS, zmiany te istotnie wpłynęły na możliwości gromadzenia danych o cenach detalicznych.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.