26.10.2019/12:36

Inspekcja Handlowa skontrolowała sklepy z elektroniką. Nieprawidłowości w co czwartej placówce

Podległa UOKiK Inspekcja Handlowa sprawdziła, jak przedsiębiorcy prowadzący sklepy ze sprzętem elektrycznym i elektronicznym wywiązują się z ciążących na nich obowiązków. Przeprowadzona w pierwszym kwartale 2019 r. kontrola wykazała nieprawidłowości w zakresie informacji lub oznakowania produktów w co czwartym sklepie.

Inspekcja skontrolowała 112 przedsiębiorców. Wszyscy deklarowali, że zgodnie z przepisami bezpłatnie przyjmują stare urządzenia. Nie oznacza to, że nie było nieprawidłowości – problemem okazało się informowanie o przepisach oraz oznakowanie produktów. Inspektorzy mieli zastrzeżenia do 26 proc. kontrolowanych przedsiębiorców. Większość z nich nie umieszczała w widocznym miejscu wymaganej prawem informacji o tym, gdzie i na jakich warunkach konsumenci mogą bezpłatnie oddać stary sprzęt.

Podczas kontroli inspektorzy wzięli pod lupę 756 partii nowych urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Sprawdzali, czy produkty są prawidłowo oznakowane: mają symbol selektywnej zbiórki (tu nie było nieprawidłowości), informację o zakazie umieszczania zużytego sprzętu z innymi odpadami oraz o skutkach, jakie niebezpieczne substancje zawarte w urządzeniu mogą mieć dla zdrowia i środowiska.

Inspekcja Handlowa skontrolowała także, czy produkty zostały wprowadzone na rynek przez uprawnione firmy. Ogółem ze względu na oznakowanie zakwestionowała 5,8 proc. sprawdzanych partii.

W efekcie kontroli Inspekcja Handlowa wydała 22 decyzje administracyjne nakładające na przedsiębiorców kary pieniężne w łącznej wysokości 117 tys. zł.

UOKiK przypomina, że zgodnie z prawem klienci mają prawo oddać w sklepie zużyty lub zepsuty sprzęt elektryczny i elektroniczny (np. tablety, albo suszarki do włosów). Przy zakupie nowego urządzenia przedsiębiorca musi bezpłatnie przyjąć od klienta stary sprzęt takiego samego rodzaju. Ponadto sklepy, które mają co najmniej 400 mkw. powierzchni i sprzedają sprzęt AGD, muszą przyjmować wszystkie zużyte urządzenia, jeśli żaden z ich wymiarów nie jest większy niż 25 cm.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.