12.01.2018/12:45

Inspekcja Pracy nie ma pieniędzy na kontrole przestrzegania zakazu handlu w niedziele

Inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy jest za mało. Budżet instytucji na wynagrodzenia w 2018 r. zmniejszono decyzją parlamentu, nie będzie pieniędzy na podwyżki i nowe etaty. Jeśli PIP ma kontrolować przestrzeganie zakazu handlu w niedziele, budżet trzeba zwiększyć, a nie obciąć – relacjonuje portal tvn24.pl

Od marca 2018 r., gdy wejdzie w życie ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele, inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy będą mieli nowe obowiązki. Tymczasem jest ich za mało, a rozszerzenie knotroli na nowe obszary nie wiąże się z dodatkowymi środkami finansowymi dla PIP. Jak powiedziała portalowi tvn24.pl rzeczniczka urzędu Danuta Rutkowska, zaplanowany na bieżący rok budżet na wynagrodzenia został przez parlament zmniejszony.

Na koniec 2016 r. PIP zatrudniała ok. 2,7 tys. osób, z czego 1,6 tys. to kontrolerzy, którzy przeprowadzili 82,5 tys. kontroli. Na rok 2018 urząd oczekiwał 347,6 mln zł, o ok. 24 mln więcej, niż w roku poprzednim. Dzięki temu fundusz wynagrodzeń zostałby zwiększony o 8 proc., co pozwoliłoby przeznaczyć 12 mln zł na podwyżki i tyle samo na nowe etaty. Jednak zgodnie z zapisami tzw. ustawy okołobudżetowej budżet PIP na 2018 r. będzie podwyższony zaledwie o ok. 978 tys. zł, co w praktyce oznacza zamrożenie funduszu płac – czytamy na portalu tvn24.pl

Inspektorzy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Inspektorów Pracy RP apelują do posłów o zmianę decyzji. W piśmie adresowanym do parlamentarzystów skarżą się, że – mimo nowych zadań, związanych z ograniczeniem handlu w niedziele, ale także m.in. z kontrolami koncesji stacji paliw płynnych – od wielu lat w inspekcji pracy nie przybywa specjalistów, nie ma dodatkowych szkoleń i nie przeznacza się dodatkowych środków na nowe zadania ustawowe.

Leszek Rymarowicz, prezes SIP RP oświadczył portalowi tvn24.pl, że inspektorzy z pewnością nie będą pracować siedem dni w tygodniu i jeśli będą musieli prowadzić kontrole przestrzegania zakazu handlu w niedziele, to ograniczą działania w innych obszarach. Na rok bieżący PIP zaplanowała 72 tys. kontroli, czyli o blisko 10 tys. mniej niż w 2016 r.

Czytaj więcej na portalu tvn24.pl

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.