14.03.2017/10:15

Izba Gospodarki Elektronicznej: Sklepów internetowych nie można zamknąć w niedzielę!

Izba Gospodarki Elektronicznej odniosła się do "autopoprawek" zaproponowanych przez związkowców z NSZZ "Solidarność" do obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. E-Izba stoi na stanowisku, iż owe "autopoprawki" nie rozwiązują większości problemów dotyczących handlu elektronicznego, na które IGE zwracała uwagę.

- Sklepów internetowych nie można "zamknąć" w niedziele, a wyłącznie stron internetowych miałoby bardzo negatywne konsekwencje. Dlatego objęcie ograniczeniami zautomatyzowanych systemów teleinformatycznych będzie szkodliwe i niemożliwe do wyegzekwowania - podkreśla e-Izba w stanowisku przesłanym do redakcji portalu wiadomoscihandlowe.pl.

Izba Gospodarki Elektronicznej zauważa także, iż "autopoprawki" zaproponowane przez związkowców nie eliminują problemu objęcia ograniczeniami przewidzianymi w projekcie handlu elektronicznego prowadzonego bez udziału człowieka, za pomocą zautomatyzowanych systemów teleinformatycznych.

Zdaniem e-Izby, bezzasadne jest także wykreślenie wyłączenia spod ustawy platform i portali internetowych. - Projektowany przepiis nie powinien zostać wykreślony, lecz dopracowany - tłumaczą przedstawiciele IGE.

E-Izba zwraca uwagę, że w projekcie ustawy nawet po ewentualnym naniesieniu "autopoprawek" związkowców będzie brakować rozwiązań "pozwalających polskim sklepom internetowym na efektywne konkurowanie ze sklepami internetowymi, których operatorzy posiadają siedzibę za granicą i których nie obejmą ograniczenia handlu w niedziele".

E-Izba już w pierwszym swoim stanowisku do projektu ustawy (z 12 października 2016 r.) wskazywała, iż jej zdaniem nie ma żadnych argumentów za tym, by automatyzowane systemy do składania i przyjmowania zamówień w internecie nie mogły działać w niedzielę. Przedstawiciele IGE podkreślali, że taki systemy mogą bez problemu funkcjonować w niedziele bez udziału pracowników, a zatem z punktu widzenia celu projektu objęcie takiego sposobu handlu ograniczeniami nie jest uzasadnione.

- Projekt ma bowiem chronić pracowników przed wykonywaniem pracy w niedziele. Skoro zatem zautomatyzowane systemy do składania i przyjmowania zamówień w internecie mogą naturalnie funkcjonować bez udziału pracowników, to projekt powinien je wyłączać spod swojego zastosowania. Dosłowne stosowanie ww. przepisów oznaczałoby, że sklepy internetowe oraz portale aukcyjne (np. Allegro czy eBay) powinny wyłączyć w niedziele możliwość dokonania zakupu przez internet, lub nawet całe strony internetowe - tłumaczy e-Izba, zwracając uwagę, iż wyegzekwowanie w praktyce takiego zakazu byłoby niemożliwe.

IGE zauważa, że zaproponowana przez związkowców "autopoprawka", polegająca na zmianie definicji placówki handlowej, nie rozwiązuje przywołanego problemu. Zgodnie z nową definicją, za placówkę handlową i tak uznane będą wszystkie sklepy internetowe, w których dochodzi do zatrudnienia. Oznacza to, że każdy sklep, który zatrudnia kogokolwiek będzie objęty ograniczeniami handlu w niedziele.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • PIS rujnuje gospodarkę 15.03.2017

    Może pis by się zajął ułatwianiem prowadzenia biznesu a nie jego utrudnianiem. Efekty polityki pisu już mamy - spadek wzrostu PKB z 4,3% do 2,7% i wzrost inflacji z deflacji do 2,2% co wszyscy zaczynamy odczuwać przy zakupach. A program gospodarczy pisu to iluzje i mrzonki pseudo-wizjonerów z mnisterstwa rozwoju.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.