16.01.2019/13:01

Jacek Owczarek, Eurocash: Za nami bardzo dobry rok dla rynku sklepów małoformatowych

- To był bardzo dobry rok dla rynku sklepów małoformatowych, który w tym roku rósł znacznie szybciej niż duże supermarkety czy też hipermarkety. Dynamiką wzrostu sklepy małoformatowe prawie dogoniły dyskonty sprzedające głównie markę własną. Przy czym te drugie raczej w ostatnim czasie wyhamowują niż przyspieszają - komentuje Jacek Owczarek, członek zarządu i dyrektor finansowy Grupy Eurocash.

Jak podkreśla Owczarek, wspomniane trendy są dowodem na to, że sklepy małoformatowe są w tej chwili jednym z najbardziej atrakcyjnych i perspektywicznych kanałów sprzedaży żywności w Polsce. Konsumenci coraz bardziej doceniają osiedlowe sklepy, ale trzeba pamiętać, że tego rodzaju placówki muszą się mierzyć z wieloma wyzwaniami. Jednym z nich są wprowadzone w marcu 2018 r. niedziele niehandlowe. Inny problem to deficyt pracowników.

Do tego dochodzi kolejne wyzwanie, czyli sukcesja w przedsiębiorstwach - Klientami Grupy Eurocash są polscy niezależni przedsiębiorcy, prowadzący małoformatowe sklepy detaliczne, które w dużej mierze powstały na początku lat 90., podobnie zresztą jak wiele innych prywatnych firm w Polsce. Jedno z naszych badań pokazało, że 35 proc. przedsiębiorców prowadzi sklep ponad 20 lat, a niemal 40 proc. przekroczyło 50-ty rok życia. Co to oznacza? Jednym słowem to, że nasi klienci albo już, albo w ciągu najbliższych lat będą musieli zmierzyć się z tematem sukcesji - zauważa Jacek Owczarek.

I dodaje, że Eurocash planuje dalej wspierać przedsiębiorców w tej kwestii, w takich obszarach jak edukacja czy legislacja. Warto przypomnieć, że Eurocash w ostatnich latach m.in. przejmował część udziałów w firmach prowadzonych przez swoich franczyzobiorców. Aktualnie szykuje się do przejęcia kolejnej spółki - Partnera - prowadzącej sklepy Lewiatan. Jednocześnie Eurocash stara się intensyfikować prace nad poprawą atrakcyjności branży handlowej dla młodego pokolenia Polaków.

Jacek Owczarek podsumowując rok 2018 w wykonaniu Grupy Eurocash podkreśla, że był to czas "wzmożonej pracy nad zwiększeniem efektywności biznesu hurtowego". - Uporaliśmy się ze wszystkimi problemami, które ciążyły nam w poprzednim roku. Dziś możemy stwierdzić, że poprzednie lata wręcz nas wzmocniły. Widać to po wynikach naszej części hurtowej, której sprzedaż urosła powyżej oczekiwań wszystkich - zauważa przedstawiciel Eurocashu.

- Co więcej dzięki wdrożonym procesom optymalizacyjnym nasza EBITDA (zysk operacyjny powiększony o amortyzacje) rosła w jeszcze szybszym tempie. Wielu mówiło, że nasz hurt to biznes schyłkowy. Dzięki pracy, którą w niego włożyliśmy udowodniliśmy, że nie mieli racji. Co więcej, sklepy naszych klientów są co raz mocniej doceniane przez finalnych konsumentów, co widać po ich wynikach sprzedaży - dodaje Owczarek.

Członek zarządu Eurocashu tłumaczy przejęcie sieci Mila w połowie ubiegłego roku (a także sieci Eko rok wcześniej) chęcią wzmocnienia skali działania grupy. Teraz przed Eurocashem stoi kolejne wyzwanie w postaci integracji obu przedsiębiorstw z Delikatesami Centrum. Ponadto grupa ogłosiła plan otwarcia 900 sklepów w najbliższych latach i tym samym budowy wielkiej sieci supermarketowej.

Dodaj komentarz

5 komentarzy

 • gosc 08.02.2019

  Gosciu ma debilny usmiech a w dodatku niewie co mowi .

 • Mariuszek 19.01.2019

  Tak bardzo dobry rok - najlepiej to widać po kursie Eurocashu, który jest poniżej poziomów sprzed przejęcia Tradisu.

 • anita 18.01.2019

  To dlaczego zamykacie sklepy własne ?

 • ecfan 16.01.2019

  Panie Owczarek i reszto zarządu skoro jest dobrze to zacznijcie zgodnie ze swoją maksymą może nawet nie dzielić się zyskami a po prostu płacić przyzwoicie bo poziom wynagrodzeń napędowej siły roboczej to istny dramat.

 • indie 16.01.2019

  Co za głupoty,masakra.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.