12.09.2017/10:20

Jaja Farmio bez fipronilu! Mamy kopię decyzji Powiatowego Lekarza Weterynarii

Portal wiadomoscihandlowe.pl dotarł do dokumentu, który potwierdza, że zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych przez Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach jaja Farmio są produktami bezpiecznymi. Firma uważa się za ofiarę jednego badania, budzącego poważne wątpliwości. Jeśli okaże się, że to Sanepid popełnił błąd, Farmio oczekuje przeprosin.

6 września Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że wyniki badań próbek urzędowych pobieranych w handlu detalicznym przez Państwową Inspekcję Sanitarną, wskazywały obecność fipronilu w jajach konsumpcyjnych pozyskanych z ferm kur niosek towarowych: TOP-JAJ, Fermy Drobiu Woźniak i Farmio.

W przypadku Farmio zakwestionowana partia jaj pochodziła z Fermy Niosek Ząbkiewicz Sp. J. Natychmiast po otrzymaniu informacji o zakwestionowaniu partii jaj, Farmio zleciło przeprowadzenie badań jaj przez Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach (PIWet). Badania zostały zrealizowane w dniach 7-8 września na próbkach pochodzących z zakwestionowanej serii jaj ściółkowych 2PL 14131317. Badaniem zostały objęte jaja z kilkoma datami przydatności, aby dokonać możliwie szerokiej weryfikacji. Próbki jaj zostały pobrane przez akredytowaną firmę – Łódzkie Centrum Jakości Artykułów Spożywczych w sklepach, a także bezpośrednio z Fermy Niosek Ząbkiewicz Sp. J. – producenta badanych jaj.

8 września do Inspektoratu Weterynarii w Mławie wpłynęły sprawozdania z badań przeprowadzonych przez Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach z fermy Kur Niosek Ząbkiewicz Sp. J., w których "nie stwierdzono obecności fipronilu i sulfonu fipronilu w stężeniach powyżej granicy oznaczalności zastosowanej metody. Wobec powyższego, nie istnieją dalsze przesłanki do utrzymywania nakazów i zakazów określonych w decyzji 538. (…) Decyzja pierwotna stała się w tej sytuacji bezprzedmiotowa i stwierdzenie jej wygaśnięcia w sposób oczywisty leży w interesie strony” – czytamy w decyzji nr 544 Powiatowego Lekarza Weterynarii.

– Bazując na wynikach badań przeprowadzonych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach, który jest laboratorium referencyjnym, należy podkreślić z całą stanowczością, że produkty Farmio są produktami bezpiecznymi, spełniającymi restrykcyjne normy w zakresie bezpieczeństwa żywności. Potwierdzają to zarówno wyniki badań zleconych przez Farmio, jak i badanie urzędowe przeprowadzone przez Inspekcję Weterynaryjną – komentuje Andrzej Łęgosz, wiceprezes zarządu Farmio SA. – Nasza firma zgłosiła się z własnej inicjatywy do kontroli Inspekcji Weterynaryjnej od razu po otrzymaniu wyników badań z Inspekcji Sanitarnej. Byliśmy zdeterminowani, żeby wyjaśnić całą sytuację. Równolegle, bez zbędnej zwłoki podjęliśmy decyzję o natychmiastowym wycofaniu ze sprzedaży jaj, które wzbudziły wątpliwości. W pierwszej kolejności zależało nam na zapewnieniu bezpieczeństwa konsumentom oraz potwierdzeniu bezpieczeństwa całego łańcucha dostaw – od producenta, po sklepowe półki. Dzięki determinacji oraz sprawnym działaniom w pełni się to nam udało – dodaje Łęgosz.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.