13.04.2021/09:24

Jak dbać o stoisko z owocami i warzywami? [PORADNIK]

Jak trafnie ocenić jakość owoców i warzyw? Dlaczego pomidory lepiej wyglądają przy zielonej, bądź żółtej papryce? Czemu do oświetlenia stoiska używa się wyłącznie białego światła? Gdzie umieścić reklamówki? Które warzywa i owoce powinny się błyszczeć, a które trzeba przed sprzedażą przekroić? Dlaczego ogórki warto układać w skrzynkach poziomo?

I dalej. Dlaczego etylen jest zabójczy dla niektórych produktów? Czemu „duża ilość sprzedaje dużą ilość”? Kiedy najlepiej posprzątać stoisko? Jakie produkty muszą obowiązkowo trafić na noc do chłodni? Czy myć warzywa ziemne? Kiedy przydadzą się plastikowe atrapy owoców i warzyw? Jeśli masz wątpliwości – przeczytaj. Żeby warzywa i owoce dobrze się prezentowały i zachęcały do zakupu, muszą być zdrowe i pierwszej świeżości.

Wstępnym krokiem do zapewnienia odpowiedniej jakości tego typu produktów jest właściwie przyjęta dostawa. Jeżeli pracownik nie wykaże staranności w tym zakresie, już od samego początku naraża sklep na straty. Nawet najmniejsze uszkodzenia i obicia przyspieszają bowiem dojrzewanie warzyw i owoców, co prowadzi do szybszego gnicia i skraca ich termin przydatności do spożycia. Ponadto, jeżeli uszkodzony produkt znajdzie się wśród pełnowartościowych, oddziałuje na nie negatywnie. W efekcie, po krótkim czasie zepsute są już wszystkie jabłka czy pomidory w sąsiedztwie. Przyjmując dostawę wszystkie produkty należy poddać starannej kontroli jakościowej i ilościowej.

Kryteria oceny jakości

Możemy wyróżnić cztery główne kryteria oceny jakości: wygląd (oceniamy kolor i kształt typowy dla produktu lub odmiany), nieskazitelność (czy produkty są bez nakłuć i pęknięć, widocznych oznak choroby i starzenia się), jednolitość (jednolite wybarwienie, wielkość i kształt) oraz dojrzałość (kolor, soczystość i twardość). Kontroli poddajemy nie tylko wierzchnią cześć skrzynki, ale wyrywkowo przekładamy wszystkie artykuły w opakowaniu, ponieważ często na samym dnie czyhają na nas „niespodzianki”.

Kontrola ilościowa

Stanowi kolejny etap. Dokonujemy jej w obecności dostawcy, zapisując wszelkie niezgodności na zamówieniu lub na innym, specjalnie do tego przygotowanym, dokumencie. Jeżeli towar jest już przyjęty zgodnie z zasadami, powinno się zadbać o to, aby produkty były właściwie przechowywane, co wpływa na ich wydłużoną żywotność. Szczególną uwagę należy zwrócić na te wyroby, które wytwarzają etylen. Warzyw czy owoców wrażliwych na ten węglowodór bezwzględnie nie można przechowywać w bezpośrednim towarzystwie produktów, które go produkują. Nie bez znaczenia dla przedłużenia trwałości jest też ostrożne obchodzenie się z asortymentem.

Zadania dla personelu

Jeżeli sklep jest mały i nie ma personelu przypisanego do konkretnego działu, kierownik powinien codziennie wyznaczać osobę, która będzie odpowiedzialna za stoisko owocowo-warzywne. Pracownik taki musi na bieżąco kontrolować dział. Ważne jest zraszanie produktów czystą wodą, utrzymywanie porządku, sprawdzanie i uaktualnianie oznaczeń cenowych, kontrola świeżości i wybieranie asortymentu kwalifikującego się do przeceny. Jeżeli zabraknie towaru, należy jak najszybciej uzupełnić braki. Gdy nie ma już danego wyrobu w magazynie, przestawiamy skrzynki tak, żeby nie było pustych miejsc, pamiętając o regule FIFO – pierwsze przyszło, pierwsze wyszło i zasadzie: „duża ilość sprzedaje dużą ilość”. Należy również na bieżąco uzupełniać zapas reklamówek do pakowania warzyw i owoców. Klient zawsze musi mieć do nich swobodny dostęp. Równie ważne jest dbanie o czystość miejsca wokół wagi. Mało kto zdecyduje się na zakup, jeżeli będzie musiał zważyć produkt na brudnej wadze.

Przechowywanie

Kluczowe dla zachowania jakości są warunki przechowywania produktów. Przygotowując stoisko na koniec dnia zaczynamy od wywiezienia do chłodni delikatnych warzyw – pieczarek, sałaty, kapusty pekińskiej i włoskiej, brokułów, kalafiorów, marchwi i włoszczyzny. Na sali sprzedaży nie pozostawiamy również wyrobów, które zostały przekrojone. Jeśli jest to konieczne, uzupełniamy ekspozycję najbardziej trwałych asortymentów: ziemniaków, cytrusów, jabłek oraz białej kapusty.

Produkty, które pozostały na półkach przykrywamy czarną folią, bądź wcześniej przygotowanym do tego celu papierem tekturowym. Robimy tak m.in. z ziemniakami, żeby nie zieleniały oraz z cebulą i bananami, żeby nie traciły wilgoci. Sprzątanie działu rozpoczynamy dopiero po zamknięciu sklepu i wyjściu ostatniego klienta. Niedopuszczalna jest sytuacja, gdy klient nie może kupić produktu, który posiadamy w magazynie.

Zasady ekspozycji

Kolejny aspekt zasadniczo wpływający na zwiększenie obrotów stanowi prawidłowa ekspozycja. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że właściwe ustawienie produktów na półce jest istotniejsze niż ich zdrowy wygląd. Warto jednak pamiętać, że klient, który skusi się na produkt nie pierwszej świeżości, ale ładnie pokazany, zniechęci się do sklepu podwójnie. Po pierwsze poczuje się oszukany, a po drugie będzie miał przekonanie, że cały towar w danej placówce jest nieświeży. Dlatego tak duży nacisk trzeba kłaść na jak najwyższą jakość.

Ciąg dalszy artykułu - na drugiej stronie.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także