27.03.2023/17:22

Jak oszczędzać na zakupach spożywczych? Poznaj 5 prostych sposobów

Szacuje się, że w większości polskich gospodarstw domowych wydaje się na żywność ok. 500–1000 zł miesięcznie na osobę. To dość dużo, nawet jeśli weźmiemy pod uwagę rosnące ceny. Istnieją jednak sposoby, aby zmniejszyć tę kwotę. Poznaj 5 prostych pomysłów na oszczędzanie na zakupach spożywczych.

1. Zawsze rób listę zakupów

Nawyk robienia listy zakupów może przynieść wiele korzyści. Przed jej sporządzeniem dokładnie sprawdź zasoby lodówki, szafek i spiżarni, aby podczas wizyty w sklepie sięgać tylko po to, co potrzebne. Lista pomoże ci ponadto uniknąć spontanicznych zakupów, czyli wyboru produktów, które były w promocji, ale których raczej nie zjesz, bo nie odpowiada ci ich smak. Jeśli chcesz uniknąć niepotrzebnych pokus, a dodatkowo zaoszczędzić czas, kupuj artykuły spożywcze online – wtedy trzymanie się wcześniej ustalonego planu będzie znacznie łatwiejsze.

2. Porównuj ceny i nie przywiązuj się do jednego marketu

Większość z nas ma swoje ulubione miejsca, w których lubi robić zakupy. Za ich wyborem przemawia przede wszystkim odległość od domu, dostępność ulubionych produktów oraz znajomość rozkładu towaru na półkach. Może się jednak okazać, że przywiązanie do jednego hipermarketu systematycznie rujnuje twój domowy budżet, bo oferowane w nim ceny są niekorzystne. Dlatego porównuj ceny w różnych miejscach, aby uniknąć przepłacania. Jeśli tani hipermarket znajduje się na obrzeżach miasta, rób zakupy raz w tygodniu lub zamawiaj je online.

3. Szukaj promocji

Twoje ulubione produkty spożywcze możesz kupować taniej dzięki wyjątkowym okazjom cenowym. Najnowsze promocje znajdziesz w cyklicznie wydawanych gazetkach dostępnych w tradycyjnej, papierowej formie lub online. Dzięki nim zaplanujesz zakupy w taki sposób, aby jak najwięcej zaoszczędzić. Oprócz tego możesz odwiedzać strony z kuponami rabatowymi lub zbierać punkty na karcie lojalnościowej danego sklepu i następnie wymieniać je na tańsze zakupy. Wiele osób zagląda też do lodówek i koszy z produktami z bliskim terminem ważności – są one znacznie tańsze i mogą okazać się świetnym rozwiązaniem, jeśli faktycznie masz pomysł, jak je wykorzystać.

4. Gotuj w myśl idei zero waste

Okazuje się, że nawyki dotyczące gotowania również mogą stać się bardzo dobrym sposobem na oszczędzanie. Idea zero waste w kuchni polega na skrupulatnym planowaniu posiłków i wykorzystywaniu wszystkich produktów. W praktyce oznacza to, że z ziemniaków i mięsa, które zostały po obiedzie, możesz zrobić pyszną zapiekankę na kolację. Planowanie posiłków na cały tydzień ułatwi ci sporządzanie list zakupów i sprawi, że twoje gospodarstwo domowe będzie generować znacznie mniej odpadów. 

5. Poznaj zalety usługi cashback

Jeśli chcesz wejść na wyższy poziom oszczędzania, poznaj zalety usługi cashback. Polega ona na tym, że pewien procent pieniędzy wydanych na zakupy w określonym miejscu wraca na twoje konto. Wybór karty podarunkowej Biedronka z cashbackiem już na wstępie umożliwia ci oszczędzanie, bo część jej wartości wraca do ciebie. Korzystanie z tego rodzaju rozwiązań pozwoli zaoszczędzić kilkaset złotych rocznie. 


 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz Komentarz dodany pomyślnie - oczekuje na weryfikację

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.