30.09.2020/16:19

Jedzenie z dowozem coraz bardziej popularne

W ostatnich miesiącach, kiedy z powodu pandemii restauracje straciły możliwość przyjmowania gości, usługi dostawy stały się szczególnie ważne. Dzięki m.in. bezdotykowej dostawie, pomimo izolacji społecznej użytkownicy aplikacji m,in. takich jak Uber Eats nadal mieli dostęp do swoich ulubionych potraw, a restauracje mogły obsługiwać gości, zachowując środki bezpieczeństwa. 


Rynek usług kurierskich w branży gastronomicznej rośnie. Mimo że wizerunek kuriera kojarzy się z mężczyzną, coraz częściej zamówienia dostarczają też panie. Statystyczna kurierka ma na imię Anna. Jeśli zamówienie dowozi mężczyzna, najpewniej to Oleksandr, Jakub albo Michał. Pochodzą z różnych stron świata. W Polsce, kurierzy Uber Eats rozmawiają w ponad 29 językach, w tym po chińsku, w hindi, a nawet swahili.

Przeciętny kurier przebywa codziennie średnio 31 km dostarczając wyczekiwane posiłki odbiorcom. W rekordowym dniu pod tym względem dostawcy w Polsce pokonali w sumie 97788.2 km - to ponad dwa obwody Ziemi. Dla porównania, odkąd usługa została uruchomiona w Polsce, w 2017 roku, kurierzy z plecakami Uber Eats przebyli prawie połowę drogi z Ziemi na Marsa. Co ciekawe, miastem, w którym kurierzy realizują średnio najwięcej kilometrów na jedno zamówienie jest Olsztyn.

Średni czas oczekiwania na dostawę wynosi 32 minuty. Nie zawsze jednak trzeba czekać. Najkrótszy dystans pokonany przez kuriera to bowiem 20 metrów. Z kolei największe zamówienie dokonane na platformie wyniosło prawie 2500 zł i składało się ze 120 dań. 


 

Dodaj komentarz

Więcej na temat:

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także