15.05.2022/13:38

Jest wyrok sądu w sprawie lockdownu. Przedsiębiorca nie dostanie odszkodowania

W Sądzie Rejonowym dla Warszawy – Śródmieścia zapadł wyrok o zapłatę za lockdown. Skarb Państwa nie musi płacić pieniędzy firmie Fit Factory z Krakowa.

Sprawa ma oczywiście związek z zamknięciem części przedsiębiorstw w związku z pandemią covid-19 i wprowadzonym lockdownem. Przedsiębiorca zdecydował się pozwać Skarb Państwa za to, że ten bezprawnie jego zdaniem zmusił go do zamknięcia lokalu. Reprezentujący państwo przed sądem przedstawiciele Prokuratorii Generalnej oraz Ministerstwa Zdrowia wnosili o oddalenie powództwa.

Tak też się stało, chociaż wyrok nie jest jeszcze prawomocny i prawdopodobne jest złożenie odwołania przez firmę z branży fitness.

– Jest to wyrok nieprawomocny i stronie powodowej z branży fitness służy od niego środek odwoławczy. Sąd oddalając powództwo, stwierdził, że w tej sprawie strona powodowa nie wykazała bezprawności postępowania organów władzy publicznej – powiedział portalowi businessinsider.com.pl mecenas Bartosz Swatek, rzecznik prasowy Prokuratorii Generalnej.

Wiadomo jednak, że niebawem zapadną również wyroki w podobnych sprawach. Jak przekazała portalowi Prokuratoria Generalna, wpłynęło do niej z sądów sześć pozwów z żądaniami odszkodowawczymi związanymi z lockdownem. Są to pozwy złożone przez przedsiębiorców z branży fitness (na kwoty ok. 215 tys. zł, 100 tys. zł, 75 tys. zł), właściciela galerii handlowej (na kwotę ok. 458 tys. zł), przedsiębiorcę branży restauracyjnej (na kwotę ok. 223 tys. zł) oraz przedsiębiorcę z branży turystycznej (na kwotę ok. 230 tys. zł).

Wpłynęły również cztery pozwy z branży turystycznej i eventowej, ale firmy nie domagają się w nich odszkodowania, a ustalenia, czy przy lockdownach prawo zostało złamane. Mogą one jednak otworzyć drogę do walki o pieniądze w przyszłości.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także