16.06.2020/10:10

Kiedy zatwierdzenie układów Piotra i Pawła z wierzycielami? Jest nowy termin [TYLKO U NAS]

Poznaliśmy termin, w którym odbędą się rozprawy w przedmiocie zatwierdzenia układów zawartych z wierzycielami przez spółki Piotr i Paweł, Grupa Piotr i Paweł oraz Piotr i Paweł Detal. Będzie to czwartek 30 lipca 2020 r.

Rozprawy pierwotnie zaplanowane były na 25 marca, jednak doszło do ich odroczenia w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce i wprowadzonymi z tego powodu przez rząd tym obostrzeniami, które miały wpływ również na ograniczenie funkcjonowania sądów. Dopiero 1 czerwca przywrócone zostały rozprawy i posiedzenia jawne w Sądzie Rejonowym Poznań-Stare Miasto w Poznaniu (na mocy zarządzenia prezesa i dyrektora tego sądu z 26 maja), przy podwyższonym rygorze sanitarnym.

Zgodnie ze zaktualizowaną wokandą, rozprawy w przedmiocie zatwierdzenia układów odbędą się poza budynkiem Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu (nie wskazano jeszcze, gdzie to będzie). Rozprawy zaplanowane zostały na 30 lipca na godziny 9.30 (Piotr i Paweł S.A.), 11.00 (Piotr i Paweł Detal sp. z o.o.) oraz 12.00 (Grupa Piotr i Paweł sp. z o.o.).

Przypomnijmy, że 2 marca wierzyciele trzech spółek tworzących sieć Piotr i Paweł poparli propozycje układowe złożone przez owe spółki. Doszło do zawarcia trzech układów, za którymi zagłosowało łącznie 849 wierzycieli (74 proc. wierzycieli głosujących), reprezentujących ponad 391 mln zł wierzytelności (czyli 85 proc. ogólnej wartości wierzytelności głosujących).

Od tamtej pory układy czekają na zatwierdzenie przez sąd. Grupa dostawców supermarketowej sieci, którzy zagłosowali przeciwko układowi w spółce Piotr i Paweł SA zapowiedziała już złożenie zażalenia, jeśli dojdzie do zatwierdzenia tego układu. Dostawcy rozważają także inne kroki prawne.

Sieć Piotr i Paweł od ub.r. kontrolowana jest przez Spar Group z RPA, poprzez spółkę zależną Wasz Sklep Spar. Inwestor posiada licencję na rozwój marki Spar w Polsce i planuje rebranding wszystkich sklepów Piotr i Paweł na Spar, Spar Express lub Eurospar. Proces wymiany szyldów i modernizacji sieci zainicjowany został pod koniec 2019 r. Inwestor uzależnia jednak swoje wsparcie dla Piotra i Pawła od pozytywnego finału kwestii zatwierdzenia układów z wierzycielami.

Obecnie Spar Group zarządza siecią ok. 220 placówek w Polsce, z czego ok. 50 to sklepy z logo Piotra i Pawła. W pierwszym kwartale 2020 r. Spar Group wygenerowało w Polsce ok. 250 mln zł przychodu, przy 76 mln zł straty operacyjnej. Firma przewiduje, że w całym roku fiskalnym 2020 uda jej się wygenerować w Polsce przychody na poziomie 160 mln euro, a w kolejnych trzech latach odpowiednio: 280 mln euro, 350 mln euro oraz 400 mln euro w 2023 roku.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Edek 16.06.2020

    Obawiam się iż ten termin nie zostanie dotrzymany

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.