07.04.2017/14:17

Kolejny etap gigantycznej inwestycji Mlekpolu

Budynek o powierzchni około 1600 mkw. i wysokości 43,5 m stanął w sąsiedztwie ZPM Mrągowo. Nowoczesna fabryka proszków mlecznych może zostać uruchomiona już w przyszłym roku.

Koszt nowej inwestycji Mlekpolu szacowany jest na około 400 mln zł. Planowana wydajność zakładu to 3 mln litrów mleka i serwatki na dobę. W proszkowni produkowane będą m.in. białka serwatkowe o dużej czystości i produkty z linii baby food.  Zatrudnienie znajdzie najprawdopodobniej 160 osób.

Jak zapewnia Kamila Syroka, rzecznik Mlekpolu, prace postępują dynamicznie. Do końca marca wykonano ściany pierwszego etapu budynku, w którym zamontowane będą suszarnie. Równolegle powstał budynek hali odbioru surowca o powierzchni zabudowy około 1000 mkw. W miesiącach zimowych wykonano zbrojenia stalowe oraz wykonano ławy/płyty fundamentowe pod budynki części produkcyjnej o łącznej powierzchni około 6600 mkw. zużywając do tego blisko 3500 mkw. mieszanek betonowych. - Wykonano także wzmocnienie gruntu pod budynki części produkcyjnej metodą kolumn DSM. Zainstalowano blisko 500 kolumn wzmacniających - komentuje Jerzy Michałek, z-ca dyrektora ds. produkcji i techniki ZPM Mrągowo SM Mlekpol.

Ściany budynków wykonano z żelbetu z użyciem technologii szalunku ślizgowego, która pozwala na prowadzenie prac z dużą szybkością i uzyskanie wysokiej jakości powierzchni ścian. Przekazanie budynków do montażu urządzeń technologicznych ma nastąpić w październiku 2017 roku. W ramach przedsięwzięcia zostaną wybudowane trzy zespoły budynków połączonych ze sobą: budynek, w którym zostaną zamontowane instalacje do suszenia wyrobów mleczarskich, budynek przyjęcia surowca i procesów obróbki wstępnej surowca, oraz budynek magazynowy.

Wykonawcą części budowlanej inwestycji jest firma Budimex SA. Technologie zapewni GEA Polska. Planowane uruchomienie  Zakładu Produkcji Sproszkowanych Wyrobów Mleczarskich w Mrągowie to lata 2018/19.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • wn 09.04.2017

    Planowana wydajność zakładu to 3 mln litrów mleka i serwatki na dobę. Chyba ktoś się zagalopował z tym wyliczeniem.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.