04.06.2018/15:29

Komisja Europejska chce zmienić przepisy dotyczące akcyzy od alkoholu w UE

Nowe regulacje mają poprawić warunki funkcjonowania i zmniejszyć koszty ponoszone przez drobnych producentów alkoholi, a jednocześnie zagwarantować lepszą ochronę zdrowia konsumentów.

Drobni producenci alkoholi oraz wytwórcy alkoholi rzemieślniczych uzyskają dostęp do europejskiego systemu certyfikacji i w ten sposób będą mogli korzystać z niższych stawek akcyzy w całej Unii. Po raz pierwszy regulacjami mają być objęci niezależni wytwórcy cydru.

Zdrowie konsumentów będzie lepiej chronione, ponieważ w certyfikowanych trunkach nie będzie można wykorzystywać nielegalnego alkoholu denaturowanego, wykorzystywanego do produkcji podróbek.

Nowe przepisy podwyższą ponadto próg zawartości alkoholu w piwie, poniżej którego obowiązują niższe stawki akcyzy.

– Wspólne regulacje europejskie, dotyczące struktury akcyzy na napoje alkoholowe, obowiązują już ponad 25 lat i obecnie występuje pilna potrzeba ich aktualizacji. Muszą dotrzymywać kroku wyzwaniom i szansom związanym z nowymi technologiami oraz rozwojem handlu, a jednocześnie służyć ochronie zdrowia publicznego. Zachęcam kraje członkowskie UE do podejmowania szybkich decyzji w tym zakresie – powiedział Pierre Moscovici, komisarz ds. finansów, podatków i ceł.

Wśród propozycji są takie rozwiązania, jak stworzenie jednolitego systemu certyfikacji, honorowanego we wszystkich krajach UE; stworzenie precyzyjnej i spójnej klasyfikacji cydru; ustalenie prawidłowego procesu wytwarzania i wykorzystywania alkoholu denaturowanego, który powinien służyć wyłącznie w produkcji artykułów nieżywnościowych, np. środków czyszczących czy płynów do spryskiwaczy samochodowych.

W ramach nowych regulacji zmienione zostaną bazujące na dokumentach papierowych procedury służące do kontroli dystrybucji alkoholu denaturowanego. Cyfryzacja procedur pozwoli lepiej kontrolować wykorzystanie tego produktu wysokiego ryzyka na rynku.

Ważna zmiana to podwyższenie z 2,8 proc. do 3,5 proc. progu zawartości alkoholu w słabych piwach, które objęte są niższymi stawkami akcyzy. Celem jest skłonienie browarów do innowacyjności w tym zakresie, a w konsekwencji zachęcenie konsumentów do spożywania piwa słabego, zamiast standardowego.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.