27.01.2021/14:24

Konfederacja Lewiatan apeluje do rządu o zawieszenie podatku od sprzedaży detalicznej

Konfederacja Lewiatan zwróciła się do rządu z apelem by zawiesił pobór podatku od sprzedaży detalicznej. Autorzy apelu zwracają uwagę, że nową daninę mają płacić także firmy, które ponoszą straty, a ich podstawowa działalność została wstrzymana w wyniku wprowadzonych obostrzeń. Lewiatan ostrzega, że wielu przedsiębiorstwom grozi upadłość.

Jak argumentuje Konfederacja, nowy podatek oznacza dla firm z branży handlu detalicznego dodatkowe obciążenia, nie tylko finansowe, ale też związane nowymi obowiązkami administracyjnymi i sprawozdawczymi. Danina obejmuje także firmy, których podstawowa działalność została wstrzymana w wyniku wprowadzonych ograniczeń, a często także te, które nie są uprawnione do skorzystania z rządowej pomocy z powodu wadliwie skonstruowanego mechanizmu wsparcia. Wiele firm nie otrzymało pomocy ponieważ jest ona uzależniona od numeru PKD prowadzonej działalności.

– Ponieważ podatek od sprzedaży detalicznej jest naliczany od przychodu, zapłacą go również firmy, które ponoszą straty, tj. uzyskiwane przez nie przychody nie wystarczają na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia i utrzymania działalności. Przyczyni się to do upadłości wielu z nich, zwolnień pracowników, kłopotów finansowych ich kontrahentów oraz powstawania zatorów płatniczych. Te, które przetrwają, w celu zapłaty podatku handlowego będą zmuszone podnieść ceny, co niekorzystnie wpłynie na sytuacje materialną obywateli. Apelujemy więc o zawieszenie poboru tego podatku – mówi Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Podatek od sprzedaży detalicznej obowiązuje od 1 stycznia 2021 r. Zgodnie z komunikatami Ministerstwa Finansów oraz uzasadnieniem do ustawy, celem wprowadzenia nowej daniny było wyrównanie konkurencji pomiędzy firmami działającymi w branży handlu detalicznego – poprzez zmniejszenie korzyści skali, osiąganych przez większe przedsiębiorstwa – oraz chęć uzyskania dodatkowych wpływów budżetowych.

Jak przypomina KL, pierwotnie podatek miał wejść w życie 1 stycznia 2017 r. jednak ze względu na liczne wątpliwości dotyczące jego zgodności z przepisami wspólnotowymi Komisja Europejska wszczęła wobec Polski postępowanie, nakazując zawieszenie jego poboru. Spór pomiędzy Polską a KE wciąż trwa, a jego rozstrzygnięcie zależy od wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

„W ocenie Konfederacji Lewiatan wprowadzanie nowych podatków i opłat parapodatkowych, szkodzi gospodarce i obywatelom. Każdy nowy lub podwyższony podatek pogarsza sytuację firm i konsumentów, wiąże się z ponoszeniem wysokich kosztów związanych z obliczeniem i wpłaceniem zobowiązania. Pogarsza konkurencyjność firm, powoduje spadek ich potencjału rozwojowego, zmniejsza możliwości inwestowania, pociąga za sobą redukcję zatrudnienia i prowadzi do zubożenia społeczeństwa i pogłębienia kryzysu.” – czytamy w apelu organizacji.

Konfederacja apeluje do rządu o wstrzymanie poboru podatku od sprzedaży detalicznej. Argumentuje, że Polska powinna wziąć przykład z innych krajów Unii Europejskiej i zacząć obniżać podatki, a nie wprowadzać nowe, wysokie i wadliwie skonstruowane.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także