04.03.2020/15:45

Koronawirus w handlu. Tygodniowe kolejki w e-sklepach. Jaja w proszku i chleb w puszce hitem sprzedaży

Na taką zmianę asortymentu nikt chyba nie był przygotowany. Koronawirus mocno miesza w handlu. Produktami pierwszej potrzeby stają się produkty suche, konserwowane, puszkowane oraz artykuły higieniczne. W sklepach pustoszeją półki z makaronem i płynem do dezynfekcji rąk. Dostępność produktów przemysłowych jest na razie niezagrożona z powodu zatowarowania marketów przed Chińskim Nowym Rokiem.

Nie słabnie popyt na dostawy w internetowych sklepach spożywczych. Frisco.pl, internetowe sklepy Tesco i Carrefour nadal mają zarezerwowane terminy dostaw na kilka dni, a w Allegro popularnością cieszą się produkty suche i dania gotowe. W internetowych sklepach dostarczających żywność na terenie Warszawy i okolic można zarezerwować termin dowozu dopiero za trzy do pięciu dni. Sprawdziliśmy sytuację w środę, 4 marca. Frisco.pl deklarowało dowóz zakupów dopiero na sobotę w godzinach popołudniowych, natomiast e-zakupy Tesco proponowało dostawę we wtorek, 10 marca.

Terminy dostaw internetowych wydłużają się, ponieważ od początku ubiegłego tygodnia Polacy gromadzą zapasy na wypadek utrudnień spowodowanych zwiększoną liczbą zachorowań. W mediach co chwilę ukazują się zdjęcia ilustrujące puste półki z artykułami sypkimi, a sieci handlowe potwierdzają, że odnotowują większe zainteresowanie produktami sypkimi, daniami gotowymi i konserwami. Klienci wykupują ryż, kasze, makarony, puszkowane szynki oraz gulasze. W internecie sprzedaje się chleb w puszce, który dotychczas był produktem surwiwalowym.

Hitem ostatnich dwóch tygodni na Allegro są jaja w proszku. Ich sprzedaż zaczęła rosnąć w niedzielę, 25 lutego 2020 r., a największą uwagę przyciągnęły tydzień później, czyli 1 marca br. To tuż po tym, jak Niemiecki Urząd Ochrony Ludności i Pomocy na Wypadek Katastrof (BBK) opublikował listę zapasów na 10 dni, którą powinna przygotować każda osoba. Wcześniej ten produkt używany był głównie jako dodatek cukierniczy.

Wykres: sprzedaż jaj w proszku na Allegro od 5 lutego do 4 marca 2020 r.

Oprócz zalecanych jaj w proszku, z powodu możliwości ich dłuższego przechowywania, w zestawieniu znalazły się: 20 l wody, 3,5 kg zbóż, produktów zbożowych, chleba, ziemniaków, makaronu i ryżu, 2,5 kg owoców w puszkach lub słoikach i orzechów, 4 kg suchych roślin strączkowych i warzyw w puszkach lub słoikach, 2,6 kg mleka i produktów mlecznych, 1,5 kg mięsa, ryb i jajek, ewentualnie jajek w proszku, 0,4 kg tłuszczu i olejów.

Można się spodziewać, że podobnych produktów będą potrzebować Polacy. Niemcy zalecają jeszcze zaopatrzyć się w cukier, miód, czekoladę, mąkę, rosół w proszku, sucharki lub słone paluszki. Za naszą zachodnią granicą już używane jest specjalne słowo do opisania paniki i związanego z nią gromadzenia produktów spożywczych. To „der Hamsterkauf”. Zwrot pochodzi od chomika (Hamster) i czasownika „kupować” (kaufen). Temat podchwycił jeden z niemieckich sklepów internetowych, który oferuje specjalny zestaw produktów zalecanych przez tamtejszy urząd. Niezbędnik przetrwania epidemii koronawirusa. Na dostawę ze sklepu trzeba czekać... 14 tygodni

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • klient 11.03.2020

    w sklepie dodomku.pl też ruch wzmożony

  • koka 05.03.2020

    konserwowane to chyba nie...…

  • Michał 04.03.2020

    do redakcji: w Warszawie w sklepie apimarket udało mi się złożyć zamówienie na jutro 18-20, a więc niektóre sklepy sobie radzą z ilością zamówień, bądźcie bardziej rzetelni...

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.