28.01.2020/19:35

Lekomaty pojawią w Polsce. Mimo, że są nielegalne

Pomimo ostrzeżeń, że automaty do wydawania leków są w Polsce nielegalne, pierwsze tego typu maszyny już uruchomiono. Inspekcja farmaceutyczna zapowiada wszczęcie postępowań - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Toruńska firma Automnia w uruchomionych w kilku miejscach w Polsce automatach vendingowych o nazwie „Lekomat” zaczęła sprzedawać nie tylko suplementy diety, lecz także leki OTC (bez recepty) - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Jedno z takich urządzeń stoi na terenie dworca głównego w Toruniu. Można w nim kupić oprócz witamin czy suplementów także leki zawierające w swoim składzie np. ibuprofen, aspirynę czy inne substancje o działaniu przeciwzapalnym. Póki co maszyn jest łącznie pięć, jednak do końca 2020 r. ma ich stanąć aż setka.

"DGP" informuje, że Główny Inspektorat Farmaceutyczny w wydawanych opiniach niejednokrotnie oceniał, że taka forma farmaceutyków jest nielegalna. Jak podkreśla Dominika Walczak z wydziału prasowego GIF, leki bez recepty mogą być sprzedawane wyłącznie w placówkach do tego uprawnionych.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.