04.09.2018/12:38

Lidl respektuje prawo pracowników do bycia niedostępnymi online po godzinach pracy

Belgijski oddział Lidla podjął decyzję o zablokowaniu wewnętrznego obiegu poczty elektronicznej pomiędzy godz. 18:00 a 7:00. Ma to pomóc pracownikom w „całkowitym oczyszczeniu umysłów” i pozwolić im na odpoczynek od pracy. Decyzja weszła w życie 1 września.

Zakaz obejmuje wszystkie dni robocze. Maile wysłane w weekend będą trafiać do skrzynek odbiorców dopiero w poniedziałek rano.

– Wprowadzamy wieczorną przerwę w funkcjonowaniu wewnętrznej poczty służbowej po to, by uszanować czas pracowników i promować w ten sposób równowagę pomiędzy praca a życiem prywatnym. Kto chce, może nadal wysyłać maile, ale nie może w ten sposób wywierać presji na innych, by czuli się w obowiązku pracować po godzinach – wyjaśnia Isabelle Colbrandt, rzeczniczka Lidla.

Przerwa w obiegu poczty wewnętrznej na razie obowiązuje w Lidlu w Belgii i Luksemburgu. Maile z zagranicy będą nadal nadchodzić. Zrobiono też wyjątek dla niektórych wydziałów i funkcji, takich jak dział obsługi klientów, dział zamówień i wysyłki w centrach dystrybucyjnych czy biuro prasowe sieci.

Eksperci jednogłośnie chwalą inicjatywę Lidla, ponieważ z badań wynika, że aż połowa pracowników zawsze lub często pozostaje dostępna po godzinach pracy. Wynika tak na przykład z ustaleń Flamandzkiego Monitora Pracy, opracowanego przez Flamandzką Radę Społeczno-Ekonomiczną. Przez tę stałą dostępność pracownicy nigdy nie mogą w pełni się zrelaksować, co powoduje ciągły stres.

Warto w tym kontekście przypomnieć, że w ubiegłym roku rząd francuski wprowadził przepisy o „prawie do bycia niedostępnym”, w myśl których pracownicy średnich i dużych przedsiębiorstw mogą negocjować z pracodawcą warunki swojej dostępności online poza godzinami pracy.

Źródło: Lidl Belgium

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • xxxxx 14.09.2018

    Brawo! Super inicjatywa, tylko brać przykład! :)

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.