09.07.2018/11:17

Listeria trafiła do Irlandii. Tesco, Lidl, Aldi i Waitrose wycofują ze sklepów mrożonki warzywne

Wiele działających w Irlandii sieci handlowych, w tym Tesco, Lidl, Aldi, Waitrose i Iceland wycofuje część asortymentu mrożonek warzywnych, po tym jak miejscowa agencja ds. jakości żywności Food Standards Authority ogłosiła, że mogą zawierać śmiertelnie niebezpieczne bakterie Listeria monocytogenes. Sieci usuwają towar z zamrażarek i przyjmują zwroty od klientów.

Agencja Food Standards Authority opublikowała listę obejmującą aż 43 pozycje asortymentowe, które powinny być wycofane ze sprzedaży. Są to głównie produkty, w których skład wchodzi słodka kukurydza. Ostrzeżenie nie dotyczy całej produkcji, a jedynie niektórych partii towaru, wyprodukowanych w określonych terminach – w większości są to towary z terminem przydatności do stycznia 2020 r.

FSA zaleca konsumentom, aby sprawdzili, czy nie posiadają wymienionych na liście produktów, a jeśli tak, to aby ich nie jedli, tylko zwrócili do sklepu, w którym były kupione, w celu odzyskania pieniędzy.

Przypomnijmy, że jak wynika z aktualnej oceny ryzyka, opublikowanej przez Europejskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (ECDC) oraz Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), niektóre mrożone warzywa, wyprodukowane przez jedną z węgierskich firm, są prawdopodobnym źródłem rozprzestrzenienia bakterii Listeria monocytogenes w Austrii, Danii, Finlandii, Szwecji i Zjednoczonym Królestwie.

29 czerwca węgierskie władze zakazały sprzedaży wszystkich mrożonych warzyw i mieszanek warzywnych, wyprodukowanych przez firmę, która jest prawdopodobnym źródłem rozprzestrzeniania bakterii, w okresie od sierpnia 2016 r. do końca czerwca 2018 r. Urząd nakazał wycofanie produktów z rynku. W firmie zatrzymano także od czerwca bieżącą produkcję.

Od 2015 r. do 8 czerwca 2018 r. na skutek rozprzestrzenienia się groźnych bakterii 47 osób zachorowało na listeriozę, z czego dziewięć zmarło, co oznacza, że śmiertelność choroby wyniosła aż 19 proc.

Czytaj także:

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.