26.05.2022/10:00

Lód w kostkach to żywność! Zachowanie najwyższych standardów w łańcuchu logistycznym

Wraz z rosnącymi temperaturami otoczenia rośnie również chęć spędzania czasu w miłym towarzystwie na wolnym powietrzu. Nieodłącznym elementem spotkań staje się lód w kostkach stosowany do schładzania ulubionych napojów.

Piotr Lewiński, technolog żywności zwraca uwagę na kluczowy element dystrybucji lodu jaką jest temperatura kontrolowana.

Należy w tym miejscu podkreślić, iż lód w kostkach jest produktem spożywczym i w związku z tym podlega wszystkim reżimom logistycznym przypisanym żywności głęboko mrożonej.

Oznacza to, że na wszystkich etapach łańcucha dostaw muszą zostać zachowane ściśle określone warunki przechowywania i transportu. 

Ekspert wyjaśnia, że dla paczkowanego lodu w kostkach istotnymi parametrami są temperatura poniżej - 18 ˚  C oraz odpowiedni poziom wilgotności w celu dostarczenia ostatecznym konsumentom produktu o optymalnych właściwościach i walorach smakowych. 

– Nim w omawianym przez nas przypadku produkt znajdzie się na stole, a ściślej w szklance konsumenta, musi przebyć wiele etapów i nierzadko długą drogę. Pierwszą fazą po zakończeniu produkcji lodu jest przechowywanie związane z domrażaniem w mroźniach w celu osiągnięcia pożądanej temperatury łańcucha logistycznego, które odbywa się w magazynach producentów – opowiada technolog żywności Piotr Lewiński.  

I dodaje: Po osiągnięciu wymaganej temperatury, produkty są gotowe do wydania i załadunku na specjalistyczne środki transportu jakimi są samochody z przestrzeniami ładunkowymi przystosowanymi do przewozu żywności głęboko mrożonej. 

Te dostarczają towar bezpośrednio do magazynów centralnych organizacji handlowych (tak zwanych sieci), skąd dystrybuowane są do poszczególnych obiektów handlowych. 

Piotr Lewiński zaznacza też, że drugim rozwiązaniem są dostawy z magazynu producenta do magazynów specjalistycznych operatorów logistycznych żywności głęboko mrożonej, gdzie są przechowywane i redystrybuowane bezpośrednio do obiektów handlowych lub do regionalnych dystrybutorów, którzy dalej dostarczają je do sklepów. 

– Na wszystkich wskazanych etapach wielokrotnie występują procesy związane z załadunkami i wyładunkami produktów, w których bez względu na warunki atmosferyczne i panujące temperatury otoczenia muszą być zachowane wskazane wcześniej warunki wymagające stałej kontroli, które bez względu na przyczynę nie mogą zostać przerwane – kontynuuje Piotr Lewiński. 

Lód w kostkach to żywność! Zachowanie najwyższych standardów w łańcuchu logistycznym (materiały prasowe) (materiały prasowe)

Ekspert podkreśla także, że wskazane powyżej operacje wymagają zaangażowania odpowiedniego zaplecza technicznego oraz bazy transportowej zaopatrzonej w urządzenia do stałego monitorowania temperatury i wilgotności wraz z ich zapisem. 

Poza zabezpieczeniem środków technicznych kluczowym elementem jest przede wszystkim posiadająca wysokie kwalifikacje, świadoma spoczywającej na niej odpowiedzialności kadra uczestnicząca we wszystkich operacjach logistycznych.

Głównym celem wyżej opisanych działań jest minimalizacja ryzyka wystąpienia zagrożeń bezpieczeństwa żywności podczas procesów logistycznych.

W aktualnej, komplikującej się sytuacji ekonomicznej należy mieć świadomość pokus jakie mogą skłaniać część producentów lodu w kostkach do zmniejszania kosztów logistyki poprzez świadomą rezygnację z wdrażania bądź utrzymania wysokich standardów zarządzania jakością i bezpieczeństwem żywności na rzecz oferowania niższej ceny!

Niestety niesie to za sobą bardzo poważne zagrożenia dla zdrowia konsumentów. 

– W związku z tym zachęcam Państwa do korzystania wyłącznie z usług odpowiedzialnych producentów i operatorów logistycznych. Wiarygodnym dowodem przestrzegania surowych procedur sanitarnych na wszystkich etapach łańcuchów logistycznych żywności głęboko mrożonej, w tym paczkowanego lodu w kostkach są wdrożone, certyfikowane standardy zarządzania jakością i bezpieczeństwem żywności należące do organizacji GFSI (Global Food Safety Initiative) np. BRC Food, IFS Food, FSSC 22000, IFS Logistics.

Godna plecenia jest również działalność Stowarzyszenia Producentów i Operatorów Certyfikowanego Lodu Spożywczego. Ma ona na celu między innymi zwiększanie świadomości producentów, a także operatorów logistycznych zajmujących się dostawami paczkowanego lodu w kostkach do celów spożywczych. Pamiętajmy lód to żywność! – podsumowuje technolog żywności Piotr Lewiński. 
 

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • żal 27.05.2022

    Lód w kostkach to produkt o przeznaczeniu spożywczym, a nie żywność. Nie dajmy się zwariować tym bełkotem językowym.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.