04.06.2018/12:39

Cykl Sklep Przyszłości: Lodówka z głową w chmurze

Dane o liczbie otwarć drzwiczek w ciągu dnia i konkretnej godziny, informacje o różnicach temperatur, automatyczna kontrola zatowarowania i alarmowanie o możliwości wystąpienia defektu – a wszystko to zapisywane na wirtualnym dysku dostępnym w każdej chwili i z każdego miejsca na świecie. Urządzenia chłodnicze (bliskiej) przyszłości wyręczą detalistów w wielu czynnościach, a przy okazji będą jeszcze bardziej energooszczędne.

Sklepowe lodówki i chłodziarki coraz powszechniej wykorzystują naturalne czynniki chłodnicze. To przede wszystkim dwutlenek węgla, ale także propan R290. Sklepy chcą dbać o środowisko, ale cześć zmian spowodowana jest także stale zaostrzanymi przepisami, związanymi z dbałością o przyrodę. Innym trendem jest ergonomia. Meble chłodnicze projektuje się w taki sposób, by można je było dodatkowo wykorzystać, np. do odzyskiwania energii. – Producenci skupiają dużą uwagę również na designie. Dążą do zmniejszenia gabarytów chłodziarek i zamrażarek, przy jednoczesnym zachowaniu ich objętości użytkowej. Dodatkowo popularne staje się wyposażanie urządzeń chłodniczych w system nawilżania, który zapobiega wysuszaniu przechowywanych w nich produktów – mówi Konrad Śliwa, zastępca dyrektora sprzedaży firmy Modern-Expo, będącej jednym z europejskich liderów w zakresie produkcji wyposażenia sklepów. Detaliści zdają sobie również sprawę z tego, że regały chłodnicze nie mogą zakłócać ruchu klientów, dlatego są one często ustawiane w jednej części sklepu, zazwyczaj pozbawionej okien, drzwi czy ewentualnych nawiewów wentylacyjnych. Dla detalistów istotna jest też modułowość. Gdy jeden z elementów zepsuje się lub zwyczajnie przestanie być modny, w każdej chwili można wymienić go na inny, bez konieczności kupowania nowego sprzętu.

Samolicząca szafa…

Rynek sklepowych urządzeń chłodniczych nie stoi w miejscu i daje detalistom coraz większe możliwości. Nowe technologie przyczyniają się do produkowania mebli bardziej precyzyjnych i wzbogaconych o innowacyjne rozwiązania. Ciągły rozwój z pewnością wpływa na wydłużenie żywotności urządzeń, a dodatkowo ułatwia użytkownikom ich wykorzystanie. Jedną z innowacyjnych propozycji z tego zakresu jest chociażby elektroniczne sterowanie systemem chłodniczym. – Specjalne czujniki pozwalają skontrolować ile razy w danym okresie urządzenie było otwierane – tłumaczy Śliwa. Innym niekonwencjonalnym patentem, rodem ze sklepu przyszłości, nad którym pracują eksperci z Modern-Expo, są lodówki z wbudowaną półką kontrolującą poziom zapasów magazynowych. Takie urządzenie samo informuje dostawcę, że te czy inne produkty powoli się kończą i należy je uzupełnić. Przeciwdziała również pomyłkom merchandisingowym. Do tego dochodzi stała i zdalna kontrola temperatury w urządzeniu, co pozwala wykryć nieprawidłowości, bez konieczności częstego obserwowania szafy chłodniczej czy lodówki. Wszystkie te informacje są automatycznie przesyłane do dysku „w chmurze” w postaci przystępnych raportów i czytelnych wykresów.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.