22.03.2017/15:20

M. Seńczuk, Polomarket: Na wojnie cenowej pomiędzy Biedronką a Lidlem tracą wszyscy!

Trudny rynek pracownika i wojna cenowo-promocyjna między największymi graczami na rynku, to wyzwania, które będą miały największy wpływ na sektor handlu w 2017 r. - mówi w wywiadzie dla portalu wiadomoscihandlowe.pl Michał Seńczuk, członek zarządu i COO, Polomarket.

Co będzie miało w nadchodzących miesiącach istotny wpływ na handel w Polsce?

Poruszyłbym tutaj dwie główne kwestie. Pierwszą jest trudny rynek pracownika i wyzwania, z jakimi muszą zmierzyć się sieci handlowe, aby tego pracownika pozyskać i utrzymać a drugą wojna cenowo – promocyjna między największymi graczami na rynku. Jeśli chodzi o pierwsze zagadnienie, to w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy detaliści wielokrotnie podnosili oferowane pensje. Nie rozwiązało to jednak problemu braków kadrowych w polskim handlu.

Niestety, wiele firm zbyt późno zwróciło uwagę na to, iż wzrost siły nabywczej Polaków i niskie bezrobocie oznacza jednocześnie trudności ze skompletowaniem personelu w branży, w której praca nie należy do lekkich. Teraz nie wystarczy pracownika wyłącznie zatrudnić, trzeba również zatrzymać go u siebie.

I tutaj decydującym argumentem wcale nie muszą być pieniądze.

Dla kogoś, kto chce związać się z daną firmą na dłużej, ważna jest również atmosfera pracy, pakiet socjalny oraz inne, niematerialne korzyści. Walka o pracownika przełoży się z pewnością na drugi aspekt, niemal zawsze determinujący rozwój handlu, tj. konkurencję cenową. Zwiększanie wynagrodzeń to dla przedsiębiorcy większe koszty pracownicze. Pogodzenie tego z niską marżą, dominującą w sektorze spożywczym, może być dla niektórych firm bardzo trudnym zadaniem.

Dlatego tak ważna jest obecnie przemyślana strategia dotycząca sposobu rekrutacji oraz rozwoju pracowników. W aktualnej sytuacji nie ma miejsca na przypadkowe działania lub szybkie rozwiązanie problemu jedynie podwyżką płac. To robią obecnie wszyscy, bo większość podmiotów zbyt późno dostrzegła to zagrożenie. Sytuacja ta powoduje, iż my także zakładamy kolejne podwyżki wynagrodzeń.

Polomarket dostrzegł te zagrożenia wcześniej?

Niskie bezrobocie nie pojawiło się w Polsce dzisiejszego ranka, lecz spadało sukcesywnie już od dłuższego czasu. Dlatego też w ostatnich latach Polomarket starał się skupić na rozwoju produktywności, by móc podnieść pensje swoim pracownikom. Na tym polu pomogła nam również optymalizacja operacyjna. W ubiegłym roku podnieśliśmy oferowane wynagrodzenie oraz ujednoliciliśmy je.

Wdrożyliśmy pakiet korzyści dodatkowych dla pracowników na bazie Polokarty, dzięki której mogą oni teraz robić zakupy w naszych sklepach taniej niż klienci. Jesteśmy także w przeddzień wprowadzenia programu prywatnej opieki medycznej dla zatrudnionych u nas osób. Dużo dobrego dla promocji pracy w Polomarkecie zrobił również dział HR.

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • krycha 27.03.2017

  Faktycznie jakość słaba ostatnio: warzyw i owoców już nie biore. ostatnio czekałam wiecznosc, zeby Pani z zaplecza wyszła i sprzedała mi mięco, chociaz mnie widziała ze czekam i czekam...

 • Luck 23.03.2017

  Może z cenami nie odjechali, ale z jakością towarów fresh i czystością na sklepach, niestety tak. Omijam z daleka bryyyyyy

 • PK 23.03.2017

  Mało kto zarabia tak dobrze jak JM (Biedronka i nie tylko) na... odroczonych terminach zapłaty za towar! Tu się robi prawdziwą kasę!!! A konsumenci nie muszą o tym wiedzieć! Dotyczy to zresztą pewnie i Lidla, ale tu liczy się efekt skali - Biedra czy Rossmann włożyli w ten biznes dużo, i teraz mogą dyktować, od kogo wezmą towar, i kiedy, za niego zapłacą. Majstersztyk! Oczywiście (p)osłowie nie mogą o tym wiedzieć. Oni zajmują się od pół roku aptekarzami, a od roku "zakazują" handlu w niedzielę (pewnie stanie na 2 niedzielach miesięcznie, coby było spójnie z rozkładem pracy wg kodeksu).

 • mm 22.03.2017

  Jedna z nielicznych polskich sieci ktora ma szanse przetrwac... Nie odjechali z cenami

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.