18.02.2021/12:06

Maleje zapotrzebowanie na kasjerów w sklepach? Liczba ofert pracy spadła prawie o połowę

W styczniu pracodawcy w Polsce opublikowali o 24 proc. mniej ofert pracy niż przed rokiem. Jak wynika z badania Grant Thornton i Element, widać wyraźny spadek zapotrzebowania na kasjerów w sklepach – liczba nowych ofert pracy na tego typu stanowisku spadła aż o 42 proc. względem stycznia zeszłego roku.

Dane firmy Element zebrane dla Grant Thornton na bazie 50 największych portali rekrutacyjnych w Polsce pokazują, że liczba nowych ofert pracy na stanowisku kasjera, bądź sprzedawcy, w styczniu zeszłego roku wynosiła ponad 11 tys., podczas gdy w styczniu 2021 r. było to już tylko 6431 ofert.

 
 
 
 
 
 

Generalnie, w styczniu bieżącego roku pracodawcy w Polsce opublikowali 224 tys. nowych ofert pracy, czyli aż o 24,3 proc. mniej niż w styczniu 2020 roku.

– Pandemia nadal trwa i choć pracodawcy przyzwyczaili się z nią żyć, to nie ma się co dziwić, że popyt na pracowników mierzony liczbą nowych ofert pracy nadal nie wrócił do stanu sprzed pandemii. O ile jeszcze latem, kiedy rynek pracy odbudowywał się bardzo szybko, można było mieć nadzieję, że kłopoty były przejściowe, o tyle obecnie raczej podstaw do optymizmu nie ma – komentuje Monika Smulewicz, partner, outsourcing kadr i płac w Grant Thornton.

Wśród 10 aglomeracji przez całą pandemię najgorzej sytuacja wygląda w Poznaniu – to tam notowane są największe spadki liczby ogłoszeń o pracę. W styczniu 2021 roku było ich 1,67 tys. czyli o 52 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w Szczecinie czy Krakowie. Tutaj liczba nowych rekrutacji nadal nie wróciła do poziomu sprzed lockdownu, ale różnica jest niewielka – wynosi zaledwie odpowiednio 4 i 9 proc.

– Jeszcze kilka miesięcy temu nasze badanie nastrajało optymistycznie. Dane sugerowały, że początkowy szok, jakim był lockdown dla pracodawców, już dawno minął i sytuacja powoli wraca do normy. Niestety, dane z ostatnich miesięcy pokazują, że poprawa była krótkotrwała i styczniowe wyniki tę diagnozę wzmacniają. Rynek pracy ugrzązł w stagnacji, z liczbą ofert pracy niższą o około 1/5 w stosunku do stanu sprzed pandemii i wygląda na to, że to nasza „nowa normalność”, przynajmniej na jakiś czas – podsumowuje Monika Łosiewicz, menedżer ds. potencjału ludzkiego w Grant Thornton.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Emeryt 19.02.2021

    Super

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także