22.02.2021/11:12

Margaryna, mąka i cukier podrożały w styczniu najbardziej. Jak wypadły inne kategorie produktów?

W styczniu br. najbardziej podrożała margaryna - aż o 38 proc. względem analogicznego miesiąca roku poprzedniego. Cenymąki podskoczyły o 20 proc., a cukru o 17 proc. Najmocniej potaniały natomiast ziemniaki (34 proc.), cebula (28 proc.) i kapusta (24 proc.).

Badanie Hiper-Com Poland i UCE RESEARCH przeanalizowało 30 tys. cen ze stycznia tego i ubiegłego roku. Analizą objęto 47 kategorii produktowych. Okazało się, że największy wzrost odnotowały ceny produktów sypkich (10,4 proc.). Na drugim miejscu uplasowały się tzw. "inne produkty" (7,5 proc.), a na trzecim chemia gospodarcza (6,1 proc.). Najbardziej spadły natomiast ceny pieczywa (o 8,2 proc.), nabiału (7,2 proc.) i warzyw (7 proc.).

– Podwyżki w przypadku mąki są efektem mniejszej produkcji w Unii Europejskiej i ograniczeń w eksporcie z Rosji. Ceny winduje też wysoki popyt na rynku światowym – mówi Grzegorz Rykaczewski, analityk sektora rolno-spożywczego z Santander Bank.

Z kolei najbardziej potaniały ziemniaki – o 34 proc. Za nimi jest cebula ze spadkiem o 28,3 proc., a także kapusta – 24 proc. Jak wyjaśnia Mariusz Dziwulski, ekspert z Departamentu Analiz Ekonomicznych w PKO BP, obniżki cen tego typu produktów to zasługa wyższej tegorocznej podaży. Według danych GUS-u, w ub.r. zbiory warzyw gruntowych zwiększyły się o 4 proc. rok do roku. Produkcja ziemniaków wzrosła aż o 40 proc.

– Potaniały głównie warzywa odporne na psucie. W ich przypadku rzadko zachodzą gwałtowne podwyżki. Sieciom łatwiej jest zaplanować ich korzystny zakup – zauważa Julita Pryzmont, ekspert rynku FMCG z Hiper-Com Poland.

Z badania również wynika, że na 12 analizowanych kategorii 6 odnotowało wzrosty i tyle samo zaliczyło spadki. Od dłuższego czasu w przestrzeni publicznej mówi się, że wszystko mocno drożeje. Tymczasem połowa produktów faktycznie potaniała w relacji rocznej.

– Z danych GUS-u wynika, że w ub.r. dynamika cen samej żywności systematycznie zmniejszała się. Na początku 2020 roku wzrosty przekraczały 8 proc., a w grudniu sięgały jedynie 0,7 proc. w relacji rocznej. Było to efektem obniżek cen mięsa, ziemniaków i niektórych warzyw – komentuje Mariusz Dziwulski.

Analiza wykazała też, że w styczniu br. największe wzrosty w relacji rocznej odnotowały Produkty sypkie – o 10,4 proc. W tej kategorii, oprócz ww. mąki i cukru, zdrożały też makarony – o 12,2 proc. Na drugim miejscu znalazły się tzw. Inne produkty z podwyżką o 7,5 proc. Wśród nich poszły w górę ceny pieluch i karm dla kotów – o 12 proc. i 9,9 proc. Na trzeciej pozycji jest Chemia gospodarcza, która ogólnie podrożała o 6,1 proc. W tym płyn do mycia naczyń stał się droższy o 12,8 proc., a proszek do prania – o 9,4 proc.

– W kategorii, w której nastąpiły największe wzrosty, znajdziemy przede wszystkim dużo produktów zbożowych. W ostatnim roku cena pszenicy znacząco poszła w górę z powodu pandemii i swoistej paniki na rynkach. I to miało duży wpływ na ostateczny wynik analizy – uważa Katarzyna Grochowska, analityk cen detalicznych z Hiper-Com Poland.

Ciąg dalszy tekstu - na drugiej stronie.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także