27.09.2019/16:13

Marki własne sieci handlowych napędzą rozwój rynku żywności bio w Polsce

Rynek żywności bio i kosmetyków naturalnych w Polsce jest jeszcze we wstępnym stadium rozwoju. Zwłaszcza żywność jest jeszcze stosunkowo droga i nie jest powszechnie dostępna. Rynek rośnie bardzo szybko – mimo to, wciąż jest on, i pozostanie, stosunkowo słabo rozwinięty w porównaniu do krajów Europy Zachodniej - wynika z raportu "Rynek żywności bio  i kosmetyków naturalnych  w Polsce 2019" przygotowanego przez firmę PMR Market Insigh. Zdaniem ekspertów wprowadzanie do oferty sklepów produktów marki własnej sprawi, że tego typu artykuły staną się bardziej dostępne dla przeciętnego konsumenta.

Na rozwój tego rynku produktów bio w Polsce pozytywnie wpływa popularność zdrowego i ekologicznego stylu życia, rosnąca popularność diet np. wegańskiej lub wegetariańskiej oraz bogacenie się społeczeństwa, dzięki czemu coraz większa liczba konsumentów jest w stanie pozwolić sobie zakup droższych, ale naturalnych i certyfikowanych produktów.

Rozszerzenie programu Rodzina 500+ na rodziny z jednym dzieckiem może dodatkowo wspomóc rozwój tego rynku – rodzice małych dzieci zwracają większą uwagę na skład i pochodzenie.

Jak wskazują analitycy PMR żywność odpowiada za większą część rynku produktów bio i naturalnych w Polsce. Co więcej, wyższe prognozy dla żywności wskazują, że jej udział będzie nadal rosnąć. Segment żywności bio jest jeszcze stosunkowo słabo rozwinięty – odpowiadał za jedynie 0,4 proc. całego rynku spożywczego w 2018 r., podczas gdy w krajach Europy Zachodniej ten udział jest kilkukrotnie większy. Żywność bio ma jeszcze bardzo dużą przestrzeń do wzrostu.

W porównaniu do segmentu żywności, kosmetyki naturalne są już stosunkowo mocno rozwiniętą kategorią. W 2018 r. odpowiadały za 3,7 proc. rynku kosmetycznego – nadal mniej niż w krajach Europy Zachodniej (ok. 10 proc.) ale znacznie więcej niż w przypadku żywności. W związku z tym potencjał do dalszych wzrostów jest mniejszy, choć nadal kategoria ta będzie rosnąć znacznie szybciej niż cały rynek kosmetyków.

Certyfikowana żywność bio jest znacznie droższa od analogicznych produktów bez certyfikatów. To czynnik, który sprawia, że produkty bio są częściej kupowane przez osoby dysponujące wyższym dochodem rozporządzalnym. Zdaniem ekspertów firmy PMR zwiększanie oferty produktów bio przez sieci dyskontów czy hipermarketów, a nawet wprowadzanie produktów marki własnej (K-Bio w sieci Kaufland czy Bio Organic w sieci Lidl) sprawi, że tego typu artykuły staną się bardziej dostępne dla przeciętnego konsumenta.

Z wyników badania przeprowadzonego przez PMR wynika, że 23 proc. Polaków kupuje bio żywność. Częściej tego typu zakupów dokonują kobiety niż mężczyźni.

Eksperci wskazują, że obecnie nie ma wielu silnych graczy na rynku bio żywności, tego typu oferta dopiero się rozwija. Lider w sprzedaży żywności bio – Organic Farma Zdrowia jest niewielką siecią w porównaniu do liderów rynku spożywczego. Na ten moment sieć liczy 31 placówek rozmieszczonych w największych miastach w Polsce. Kolejną siecią wartą uwagi jest Bio Family Supermarket, młoda sieć, która pierwszy sklep otworzyła z końcem 2017 roku. Obecnie sieć posiada pięć placówek (Poznań, Wrocław, Swarzędz, Konstancin pod Warszawą), jednak cały czas poszukuje nowych placówek. Na polskim rynku można wyróżnić mniejsze sieci, które posiadają małą liczbę sklepów lub lokalnych graczy, jak np. sieć Natura - sklepy ekologiczne. Sklepy obecne są od kilku lat na krakowskim rynku.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.