06.06.2018/10:12

Marmax: sklepów było więcej, gdyby nie brak pracowników

O problemie braku pracowników sygnalizuje polska sieć supermarketów Marmax. Mimo że firma ma środki potrzebne na rozwój nie planuje otwarcia nowych sklepów, bo nie było by w nich komu pracować.

Firma Marmax zajmuje się sprzedażą hurtową i detaliczną produktów spożywczych od 1991 roku. Obecnie sieć marketów Marmax składa się z 14 sklepów, które działają w województwie podkarpackim. Jak dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl, mimo że firma ma pieniądze na dalszy rozwój sieci sklepów, nie planuje otwarcia nowych marketów.

Wszystko z powodu braku chętnych do pracy. Przypomnijmy, że we wszystkich województwach maleje stopa bezrobocia. Według informacji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w kwietniu ten wskaźnik zmniejszył się o 0,3 pkt. proc. – do 6,3 proc.

Nasza firma nie jest wyjątkiem, również borykamy się z problem braku rąk do pracy, który nasilił się w ciągu tego roku. Pracuję w handlu 27 lat, ale nie pamiętam, żeby kiedykolwiek ten problem osiągnął taką skalę. W tej chwili w każdym z naszych sklepów brakuje co najmniej po trzy osoby. Nie możemy znaleźć pracowników do już działających marketów. Więc nie ma mowy o otwarciu kolejnych sklepów. To jest główna przyczyna powodująca to, że liczba naszych marketów się nie zmienia. Gdyby nie tak dramatyczna sytuacja na rynku pracy pomyślelibyśmy o powiększeniu sieci, bo pieniądze na rozwój mamy – mówi w rozmowie z wiadomoscihandlowe.pl prezes firmy Marmax Marek Jurzysta.

Dodaje, że z punktu widzenia pracodawcy na pogorszenie tej sytuacji wpływa m.in. Program Rodzina 500+.

Na terenie, na którym działamy wiele osób korzystających z tego wsparcia zdecydowało o rezygnacji z pracy zawodowej – kontynuuje Marek Jurzysta.

W jego ocenie, sytuację nie poprawi zatrudnienie obcokrajowców ze Wschodu, mimo że ich znaczący udział w polskim rynku pracy stał się już faktem. Zatrudnienie znajdują głównie w handlu, usługach dla gospodarstw domowych i budownictwie.

Choć coraz częściej starają się na dłużej związać z polskim rynkiem pracy, są w Polsce tymczasowo. Według danych Narodowego Banku Polskiego, który zbadał sytuację Ukraińców na polskim rynku pracy, przybysze z tego kraju w Polsce szukają prac dorywczych - tak deklarowała co najmniej jedna trzecia ankietowanych cudzoziemców.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.