26.04.2020/12:36

Maseczki obowiązkowe w sklepach, ale tylko co piąty Polak wierzy w ich skuteczność

Jedynie co piąty Polak (19,8 proc.) uważa, że używana przez niego obecnie maseczka skutecznie chroni przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 - wynika z sondażu przeprowadzonego w połowie kwietnia przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat.

Brak pewności co do tego, że maseczki ochronne są skuteczne, wyraziło 56,7 proc. respondentów, natomiast 23,5 proc. jednoznacznie uważa maseczki za najskuteczniej zabezpieczające przed koronawirusem. Badanie przeprowadzone zostało na grupie 1 tys. mieszkańców Polski.

Przypomnijmy, że w związku z pandemią koronawirusa polski rząd w drodze rozporządzenia nakazał zakrywanie twarzy i nosa w wielu miejscach, w tym również w sklepach. Obowiązek dotyczy zarówno osób robiących zakupy, jak i pracowników sklepu obsługujących klienta (w niektórych sytuacjach mogą oni zakrywać twarze nie maseczką, lecz przyłbicą).

Jak wynika z sondażu BioStatu, w sumie więcej niż co trzeci Polak nie ma pewności, że podejmując osobiste środki bezpieczeństwa zdoła uchronić się przed COVID-19. Co czwarty pytany nie miał pewności, czy postępuje bezpiecznie, a co dziewiąty uznaje własne postępowanie za niewystarczające, aby skutecznie ustrzec się przed zakażeniem SARS-CoV-2. Osobiste środki ochrony przed zakażeniem koronawirusem uznało za wystarczające w sumie 62,9 proc. respondentów.

Najwięcej Polaków zadeklarowało w badaniu, że w miejscach publicznych będzie używać bawełnianych maseczek wielowarstwowych (42,4 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się: maseczka bawełniana jednowarstwowa (15,7 proc.), tylko jednowarstwowa (15 proc.), płócienna z wkładem filtrującym (10,5 proc.), maseczka z filtrem klasy FFP2 lub FFP3 (5,7 proc.). Jednocześnie co 22. respondent wskazał, że zamiast maseczki będzie korzystał ze "zmodyfikowanej odzieży".

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Jaro 27.04.2020

    Połowa klientów narzeka że się dusi w tych maseczkach. Kurcze, kiedy to się skończy?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.