07.04.2020/13:32

Maxima Grupe - dwa lata nieustającej karuzeli kadrowej wśród czołowych menedżerów grupy

7 kwietnia nastąpiły istotne zmiany we władzach spółki Maxima Grupe – zmienia się prezes zarządu, zmiany następują również w składzie rady nadzorczej (rady dyrektorów) litewskiej firmy. Od czasu gdy ta grupa kapitałowa zadomowiła się na polskim rynku, przejmując sieć Stokrotka, zmian w różnych spółkach było ponadprzeciętnie dużo. Mijają dwa lata od tamtych wydarzeń i z tej perspektywy czasowej warto przyjrzeć się polityce kadrowej Grupy Maxima.

Na wstępie warto przypomnieć, jak – w ogólnym zarysie – wygląda struktura organizacyjna litewskiej grupy. Na samym szczycie znajduje się firma Vilniaus Prekyba, która jest jedynym udziałowcem Maxima Grupe – jej prezesem jest obecnie Mantas Kuncaitis.

Maxima Grupe z kolei ma pod sobą cały szereg spółek zależnych – operatorów sieci detalicznych na poszczególnych rynkach – w Krajach Bałtyckich, Polsce i Bugarii, a także spółkę Barbora, zajmującą się e-commerce.

Kolejne spółki zależne to firma zakupowa Maxima International Sourcing – która świadczy usługi agencyjne dla sieci detalicznych grupy, rozwija marki własne i działa na rynku handlu hurtowego – i Franmax, oferująca wsparcie franczyzy i agencji w zakresie rozwiązań IT, łańcucha dostaw i rozwoju sklepów.

Równo dwa lata temu Maxima Grupe przystąpiła do finalizacji procesu przejmowania spółki Emperia Holding, zarządzającej wówczas siecią sklepów Stokrotka. Dzięki tej operacji litewska firma na dobre posadowiła się na polskim rynku. Przez te dwa lata wiadomoscihandlowe.pl skrupulatnie relacjonowały wszelkie ważne wydarzenia, mające miejsce w Grupie, a istotne z punktu widzenia polskiego Czytelnika. Dzisiaj, przy okazji kolejnej zmiany we władzach spółki, pokusiliśmy się o dokonanie przeglądu dwuletniej polityki kadrowej Grupy.

Kwerenda naszych archiwalnych materiałów ukazuje ponadprzeciętną, nie spotykaną w innych firmach z branży detalicznej częstotliwość rotacji na stanowiskach menedżerskich różnego szczebla. Bez znajomości kulis poszczególnych decyzji, trudno wyłowić jakieś reguły czy wzory tych ruchów kadrowych. Ograniczmy się zatem do suchego, chronologicznego przeglądu najważniejszych obrotów na kadrowej karuzeli w Grupie Maxima.

A zatem: 12 kwietnia 2018 r. Grupa Maxima zakończyła z sukcesem wezwanie na akcje spółki Emperia Holding, która prowadzi sieć sklepów Stokrotka. 11 maja 2018 r. spółka ogłasza przymusowy wykup akcji Emperia Holding, a GPW zawiesza ich notowanie. 18 maja 2018 r. Emperia jest już w całości w rękach Maxima Grupe. Teraz czas na wyjście z giełdy. Walne zgromadzenie akcjonariuszy, które ma o tym zdecydować, zwołano na 13 czerwca. Karuzela rusza.

[ Daty podane na początku akapitów to daty publikacji artykułów na portalu wiadomoscihandlowe.pl – red.]

26 września 2018 r. – Spółka ogłasza, że z dniem 15 października nastąpi zmiana w kierownictwie Emperii Holding. Ówczesny prezes zarządu Dariusz Kalinowski podjął decyzję o rezygnacji ze swojego stanowiska, a nowym prezesem zostaje Arūnas Zimnickas, członek zarządu Maxima Grupė. Dariusz Kalinowski jest powołany do rady nadzorczej Emperia Holding S.A.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.