21.12.2016/09:47

MEP podbija cenę za Żabkę. Kto wyłoży 5 mld zł na zakup sieci?

Największe światowe fundusze private equity i tajski król detalu chcą kupić sieć sklepów od MEP – podaje „Puls Biznesu”. Sprzedający, Mid Europa Partners, wycenia sieć na 5 mld zł. 

Jak pisze „Puls Biznesu”, główni chętni to największe międzynarodowe fundusze private equity. Na czele listy jest fundusz TPG, zarządzający 74 mld dol. aktywów. Tuż za nimi jest fundusz BC Partners, który był bardzo bliski kupna Żabki przy poprzednim przetasowaniu właścicielskim. Kolejny chętny to fundusz Hellman & Friedman Private Equity, który wraz z Adventem International. –Te fundusze od lat przyglądają się Polsce, ale nie dopięły żadnej transakcji – komentuje gazeta.

Kupnem Żabki zainteresowany jest także fundusz CVC Capital Partners, który też należy do światowej pierwszej ligii, ale w odróżnieniu od poprzedników już u nas zainwestował i poznał lokalny rynek. Ofertę wstępną na Żabkę złożył też CP All, który prowadzi sieć sklepów 7-Eleven w Tajlandii.

Dla tych podmiotów Żabka może być furtką na rynek europejski. Wśród chętnych wymieniało się też Pamplona Capital Management, fundusz inwestycyjny założony przez rosyjskiego oligarchę Aleksandra Knastera, zainteresowany sektorem handlowym w regionie. Z informacji „Pulsu Biznesu” wynika jednak, że fundusz nie zdecydował się na udział w wyścigu.

Jak komentuje „Puls Biznesu” potencjalnych kupców może zniechęcać ryzyko regulacyjne – wprowadzenie podatku od sprzedaży detalicznej i zakazu handlu w niedzielę. Na korzyść Żabki przemawia fakt, że od tego roku działa w modelu franczyzowym, w którym spółka jest hurtowym dostawcą sklepów.

Spółka Żabka Polska prowadzi 4300 sklepów (łącznie z placówkami Freshmarket). Sklepy Żabka mają  średnią powierzchnię sprzedaży 50-60 mkw. i asortyment około 1850 SKU, zaś sklepy Freshmarket powierzchnię między 100 a 4000 mkw. Obroty spółki w roku 2015 wyniosły 5,1 mld zł.

Czytaj więcej w "Pulsie Biznesu".

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.