18.09.2017/09:47

Ministerstwo Środowiska: opłaty za torby foliowe można uniknąć

„Opłata recyklingowa za lekką torbę foliową wynika z wymogów Unii Europejskiej i bardzo łatwo można jej uniknąć, używając toreb wielokrotnego użytku” – tłumaczy Ministerstwo Środowiska. Dodaje, że bardzo lekkie torby foliowe, tzw. zrywki niezbędne ze względów higienicznych lub jako podstawowe opakowanie żywności luzem, będą zwolnione z opłaty.

Przypomnijmy. Sejm przyjął w piątek ustawę wprowadzającą tzw. opłatę recyklingową za torby foliowe w sklepach. Cena foliówki od stycznia 2018 r. wyniesie maksymalnie 1 zł, a dokładna kwota zostanie ustalona zostanie w drodze rozporządzenia ministra środowiska. Przedstawiciele resortu zapowiedzieli wcześniej, że w rozporządzeniu znajdzie się kwota 20 gr.

– W Polsce każdy mieszkaniec zużywa rocznie, według szacunków, około 250–300 toreb foliowych różnego rodzaju. Cykl życia takiej torby jest niezwykle krótki i wynosi z reguły kilkanaście minut, czyli tyle ile trwa pokonanie drogi z zakupami ze sklepu do domu. Następnie torby foliowe stają się odpadem, który zanieczyszcza środowisko. Odpad ten niezwykle trudno usunąć ze środowiska – mówi Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska.

Przepisy Unii Europejskiej nakładają na państwa członkowskie obowiązek ograniczenia zużycia plastikowych toreb na zakupy. Ministerstwo Środowiska musiało przygotować odpowiednie przepisy, które będą zachęcać do używania toreb wielokrotnego użytku. Komisja Europejska będzie monitorować redukcję zużycia toreb foliowych w państwach członkowskich. Jak podaje resort, doświadczenia innych krajów UE wskazują, że opłata recyklingowa pozwala ograniczyć zużycie toreb foliowych nawet o 90 proc.

„Opłata za plastikową torbę nie jest podatkiem, ponieważ nie jest obowiązkową płatnością. Każdy z nas będzie miał wybór, czy zapakować zakupy w plastikową torbę i za nią zapłacić, czy zapakować je do torby wielokrotnego użytku i w bardzo łatwy sposób tej opłaty uniknąć” – czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Środowiska.

Już 13 krajów UE wprowadziło opłaty za torbę foliową wydawaną w sklepie (Irlandia, Wielka Brytania, Łotwa, Malta, Holandia, Chorwacja, Bułgaria, Czechy, Estonia, Słowacja, Austria, Węgry, Belgia), a niektóre wkrótce całkowicie zabronią użycia torebek foliowych.

Więcej o opłatach za torby foliowe czytaj w materiale Sejm uchwalił ustawę wprowadzającą obowiązkowe opłaty za foliówki

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • woj 18.09.2017

    Znaczy - sklep te torby będzie musiał kupić (bo przecież nie dostanie za darmo), a pieniądze z ich sprzedaży klientowi oddać ministerstwu środowiska? Dotychczas tam gdzie torby były za darmo szły albo w koszt reklamy, albo w ogólne wyliczenie cen towarów...

  • klient 18.09.2017

    A kiedy w sklepach będzie można kupić torby bawełniane, papierowe albo chociaż składane z poliestru w małą kostkę???

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.