14.01.2019/11:18

Mlekovita zwiększyła produkcję proszków mlecznych do 100 tys. ton

W zeszłym roku Mlekovita skupiła ponad 2,1 mld litrów mleka. Dzięki temu oraz poczynionym inwestycjom, w Mlekovicie znacząco wzrosła produkcja proszków mlecznych, osiągając poziom 100 tys. ton.

Przypomnijmy, że największa w historii Mlekovity inwestycja, w Fabrykę Proszków Mlecznych, objęła budowę całego zakładu produkcyjnego na 4,5-hektarowej działce znajdującej się ok. 200 m od zakładu w Wysokiem Mazowieckiem. W Fabryce zostało zatrudnionych ponad 100 osób, w ciągu doby może przetwarzać 2 miliony litrów mleka lub serwatki, a jej koszt wyniósł ok. 320 mln zł. Inspiracją do inwestycji w kategorię proszków mlecznych jest nie tylko fakt, że proszki mleczne są jedynym produktem mleczarskim obecnym na wszystkich światowych rynkach, ale przede wszystkim  rosnące zapotrzebowanie na różnego rodzaju ich asortyment.

Inwestycja Mlekovity w Fabrykę Proszków Mlecznych to działalność pionierska. – Zgodnie z od lat realizowaną strategią firmy także i przy okazji tej inwestycji stawiamy na rozwiązania i produkty innowacyjne. Do uruchomienia Fabryki Proszków Mlecznych w naszym asortymencie znajdowały się mleko w proszku pełne i odtłuszczone, serwatka w proszku i serwatka w proszku demineralizowana oraz maślanka w proszku. Dzięki konsekwentnemu rozwojowi firmy i ogromnym możliwościom, jakie stworzyła nowa fabryka, Mlekovita dysponuje 12 instalacjami do produkcji proszków mlecznych w różnych konfiguracjach i już teraz  znacząco poszerzyła asortyment o takie wyroby, których dotychczas nie posiadała w swojej ofercie handlowej – mówi Dariusz Sapiński, prezes Grupy Mlekovita. Chodzi m.in. koncentraty białek serwatkowych (WPC 80), koncentraty białek mleka (MPC 75), permeat, mleko w proszku pełne instant i aglomerowane, mleko w proszku odtłuszczone instant i półistantyzowane, serwatkę w proszku z tłuszczem roślinnym, instant proszek mleczny z tłuszczem roślinnym (Fat Filled Milk Powder – FFMP) czy śmietankę w proszku. 

- W dłuższej perspektywie możliwości fabryki pozwolą produkować wiele innych ciekawych i innowacyjnych wyrobów, np. produkty mleczne w proszku w standardzie odżywek dla dzieci – dodaje Sapiński.

Dzięki produkcji we wszystkich swoich proszkowniach: dwóch w centrali Grupy oraz dwóch ulokowanych w zakładach w Lubawie i Trzebownisku, Mlekovita oferuje już blisko 60 różnych wyrobów w proszku i planuje dalsze rozszerzanie gamy asortymentowej, m.in. w najbliższym czasie o WPC 80 w wersjach smakowych. Rekordowy skup na poziomie ponad 2 mld 140 mln litrów mleka, nowy asortyment i znaczący wzrost zdolności produkcyjnych dzięki uruchomieniu Fabryki Proszków Mlecznych sprawił, że ilość sprzedanych proszków mlecznych w roku 2018 w porównaniu do wyników sprzed dwóch lat wzrosła aż o ponad 60 proc. i osiągnęła poziom 100 tysięcy ton.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.