03.12.2018/08:38

Mocne spadki cen wieprzowiny

Mocno rosnąca produkcja wieprzowiny w Polsce mimo zagrożenia ASF oraz wzrost importu sprawiają, że ceny tego mięsa spadają w tempie prawie 5 proc. rocznie. Producenci mają powody do obaw - pisze Rzeczpospolita.

Jeszcze w październiku za kg trzody chlewnej płacono 4,4 zł. Pod koniec grudnia będzie to prawdopodobnie 4,2 zł. Najniższe ceny spodziewane są w lutym, kiedy ceny mogą wynieść 4,1 zł za kg.

Eksperci są zgodni, że na zwyżki cen można liczyć dopiero w II połowie przyszłego roku. Nie będą to jednak mocne wzrosty. Na prognozy duży wpływ ma również niepewność związana z ASF. Nie wiadomo, czy rozwój choroby w Chinach wpłynie pozytywnie na eksport z Europy, a także czy rozwój w Europie nie wpłynie negatywnie na produkcję lokalną.

Za cenami wieprzowiny spadają także ceny drobiu. Analitycy spodziewają się także spadku cen mleka czy jaj. Z drugiej strony mocno zdrożeje kukurydza, pszenica, rzepak i cukier.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.