27.10.2020/11:19

Premier Mateusz Morawiecki: Nie jest brane pod uwagę zniesienie zakazu handlu w niedziele

Premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej konferencji prasowej oświadczył, że czasowe zniesienie zakazu handlu w niedziele - na czas epidemii i okres 90 dni bezpośrednio po nim - nie wchodzi w grę.

- Na razie nie jest brane pod uwagę takie rozwiązanie - powiedział szef rządu.

Przypomnijmy, że tymczasowego zniesienia niedzielnych ograniczeń w handlu chce Senat. W poniedziałek 26 października zaprezentowany został projekt nowelizacji specustawy covidowej, który zakłada odmrożenie niedzielnego handlu, przy jednoczesnym zagwarantowaniu pracowników co najmniej dwóch wolnych od pracy niedziel w ciągu czterech tygodni.

Projekt firmowany jest przez senatora Adama Szejnfelda (KO-PO).

Senat w poniedziałek zdecydował, że projekt trafi do Sejmu. Za uchwałą w tej sprawie zagłosowało 45 senatorów, 43 było przeciw, a nikt nie wstrzymał się od głosu.

To kolejna w ostatnim czasie inicjatywa opozycji dotycząca niedzielnego handlu. Wcześniej, 12 października, do Senatu wniesiony został inny projekt zmian w specustawie covidowej, pod którym podpisało się 24 senatorów i senatorek KO-PO. Oprócz przywrócenia handlu w niedziele, projekt zawierał także propozycje wprowadzenia możliwości zawieszenia wykonywania działalności na okres do sześciu miesięcy przez mikroprzedsiębiorcę, u którego w związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii nastąpił spadek obrotów gospodarczych.

Inne uwzględnione w tamtym projekcie postulaty dotyczyły wsparcia dla przedsiębiorców objętych całkowitym zakazem prowadzenia działalności (przedsiębiorcy mieliby otrzymać z budżetu państwa środki finansowe na pokrycie kosztów wynagrodzeń, czynszu i mediów), a także umożliwienia złożenia do właściwego organu albo właściwej państwowej jednostki organizacyjnej wniosku o wydawanie wyjaśnienia, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów (interpretacji indywidualnej).

Do zniesienia zakazu handlu w niedziele nawołuje szereg organizacji reprezentujących pracodawców, m.in. Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, Polska Rada Centrów Handlowych, a także Konfederacja Lewiatan. Przeciwko zmianom przepisów są związkowcy z NSZZ "Solidarność", którzy niedawno zyskali ważnego sojusznika w postaci Polskiej Izby Handlu.

Dodaj komentarz

5 komentarzy

 • Nie przedsiebiorca 28.10.2020

  To ocziwste Ada ze ten caly @pracodawca to naslany manipulanti troll

 • Pracodawca 27.10.2020

  @ Ada, ja Ciebie nie będę obrażał. Podaj proszę argumenty za otwieraniem galerii w niedzielę w tym roku? W mojej ocenie pracujące niedzielę będą tylko argumentem dla wynajmujących do sztywnego stanowiska w sprawie czynszów. Przegranymi będą najemcy. Mnie dziś średnio do sklepu weszli do 67 osób (średnia100m2)

 • Ada 27.10.2020

  Pracodawca, nie jesteś zadnym pracodawca tylko pisowskim trollem

 • Pracodawca 27.10.2020

  Handlowe niedziele nie są potrzebne!!! Zwiększą nam jedynie koszty. Jeżeli klientów nie mamy w tygodniu ludzie nie przyjdą też w niedziele!!!
  Czynsze muszą być uregulowane odgórnie, bo gdy my zbankrutujemy doprowadzimy do nędzy naszych pracowników. Skąd wezmę pieniądze na wypłaty? Sprzedam samochód, mieszkanie- ok. Zostanę dziadem zatrudniającym pracowników. Co z tego, że mój Pracownik będzie miał wobec mnie uzasadnione roszczenia, jak ja nie będę miał z czego mu zapłacić? Firmy nie zamknę z dnia na dzień, bo galeria mi na to nie pozwoli bo mają moje 777 i gwarancje bankowe.

 • Pracodawca 27.10.2020

  Handlowe niedziele nie są potrzebne!!! Zwiększą nam jedynie koszty. Jeżeli klientów nie mamy w tygodniu ludzie nie przyjdą też w niedziele!!!
  Czynsze muszą być uregulowane odgórnie, bo gdy my zbankrutujemy doprowadzimy do nędzy naszych pracowników. Skąd wezmę pieniądze na wypłaty? Sprzedam samochód, mieszkanie- ok. Zostanę dziadem zatrudniającym pracowników. Co z tego, że mój Pracownik będzie miał wobec mnie uzasadnione roszczenia, jak ja nie będę miał z czego mu zapłacić? Firmy nie zamknę z dnia na dzień, bo galeria mi na to nie pozwoli bo mają moje 777 i gwarancje bankowe. Koorwa, piidrlny wirus

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także