21.06.2018/12:05

Zakaz handlu w niedzielę nakręca branżę turystyczną

W niedziele wolne od handlu Polacy myślą o wakacjach i planują przeznaczyć większy budżet na tegoroczny wakacyjny urlop. Największe grupa ankietowanych zamierza wydać pomiędzy 3891 a 7720 zł.

Badanie przeprowadzone przez wyszukiwarkę Kayak.pl pokazuje, że 47 proc. Polaków przeznaczy w tym roku ponad 3891 zł na rodzinny urlop. Wyniki ankiety pokazują, że w porównaniu z 2017 rokiem domowy budżet Polaków przeznaczony na wakacje uległ znaczącej zmianie.

Tego lata największa grupa badanych (31 proc.) planuje wydać pomiędzy 3891 a 7720 zł. W zeszłym roku najwięcej ankietowanych (28 proc.) zamierzało przeznaczyć na ten cel od 1916 do 3890 zł. W 2018 roku w sumie prawie połowa Polaków (47 proc.) ma zamiar zapłacić ponad 3891 zł za letnie podróże – jest to o 5 punktów procentowych więcej niż rok temu. O 1 proc. wzrosła również liczba osób, których wakacyjny fundusz przekracza 19 tys. zł.

Ankietowani w wieku 36-55 lat najczęściej zaznaczali, że wydają minimum 7721 zł na rodzinny urlop. Grupą wiekową, która zamierza przeznaczyć na urlop najwięcej, są ludzie pomiędzy 23. a 35 rokiem życia. Aż 4 proc. z nich oświadczyło, że ich wakacyjny budżet przekracza 19361 zł.

Co ciekawe, śmielsze planowanie budżetów wakacyjnych może mieć związek z niedawno wprowadzonym zakazem handlu w niedziele. Właściciele wyszukiwarki Kayak.pl sprawdzili, czy zamknięcie sklepów wpłynęło na ruch w serwisie i skłoniło podróżnych do planowania wakacji.

Jak pokazują dane z marca, liczba wyszukiwań w serwisie wzrosła w dni objęte zakazem handlu. Polscy użytkownicy szukali lotów średnio 21 proc. częściej w dni, w które nie mogli wybrać się na zakupy niż w pozostałe niedziele. Ten trend utrzymywał się również w kwietniu. I chociaż wzrosty były mniejsze, może to wynikać z okresu wielkanocnego i dodatkowej niedzieli niehandlowej.

Jak zaznaczyła Marta Krywult z Kayak.pl, w branży turystycznej dużą rolę odgrywa sezonowość - wiosna od zawsze była popularnym okresem na planowanie wakacji. Wydaje się jednak, że z obowiązującym zakazem handlu, Polacy mają jeszcze więcej czasu na poszukiwanie ofert urlopowych.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Piotrek 22.06.2018

    Dodałbym jeszcze , że w wyniku zakazu handlu w niedzielę krowy dają więcej mleka, kury znoszą więcej jajek a PKB wzrósł dodatkowo o 0,00006%.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.