17.03.2017/12:15

Na zakupy w niedzielę decyduje się blisko 80 proc. Polaków

Robienie zakupów, wykonywanie obowiązków domowych, jak również praca zawodowa to zajęcia, którymi Polacy powszechnie zajmują się w niedzielę – wynika z badania przeprowadzonego przez Millward Brown na zlecenie Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. Na niedzielne zakupy decyduje się blisko 4/5 Polaków (79%), z kolei 2/3 (66%) wykonuje w ten dzień obowiązki domowe, a blisko połowa (43%) pracuje tak jak w inne dni tygodnia.

Marcowe badanie potwierdza także, że wśród Polaków panuje przekonanie, że w rzeczywistości praca w niedzielę – w kontekście innych osób lub członków rodziny – jest zjawiskiem jeszcze powszechniejszym. 61% respondentów deklaruje, że w ich rodzinie są osoby wykonujące obowiązki zawodowe w niedzielę, a 70% przyznaje, że członkowie ich rodzin wykonują prace domowe w niedzielę. Co ciekawe, wykonywanie obowiązków domowych postrzegane jest przez większość respondentów jako forma pracy – z tym stwierdzeniem zgadza się aż 67% badanych.

Jak wynika z badań, zakupy w niedzielę robią częściej mężczyźni niż kobiety. Niedzielne zakupy są najbardziej popularne wśród młodych ludzi (18-35 lat) potem w grupie osób dojrzałych (36-50 lat). Najmniej popularne są natomiast wśród ludzi starszych (51-65 lat). Oznacza to, że zwyczaj niedzielnych zakupów nie jest zanikającym nawykiem, a wręcz przeciwnie, dominuje u osób aktywnych zawodowo. Co ciekawe im wyższe wykształcenie respondentów, tym częściej deklarują oni, że robią zakupy w niedzielę. O popularności niedzielnych zakupów świadczy też to, że badani najczęściej deklarowali robienie ich co tydzień lub 1-2 razy w miesiącu – komentuje dr Katarzyna Korpolewska, psycholog. 

Jak pokazuje badanie, zdecydowana większość Polaków postrzega niedzielę jak każdy inny dzień tygodnia - masowo robimy wtedy zakupy, wykonujemy prace domowe. Jest wiele sektorów, które wymagają pracy w niedzielę, np. gastronomia, usługi, również handel.  Firmy zatrudniają studentów, dla których praca w niedziele jest kluczowa z uwagi na zajęcia na uczelni od poniedziałku do piątku, czy osoby powyżej 50. roku życia, w tym kobiety, którym znacznie trudniej jest znaleźć pracę – podkreśla Renata Juszkiewicz, prezes zarządzająca Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Respondenci odnieśli się również do kwestii tego, jak praca w tygodniu wpływa na ich inne obowiązki. Połowa Polaków (51%) wskazuje, że z powodu pracy w typowych godzinach biurowych nie ma możliwości iść do lekarza, załatwić sprawy w urzędzie czy w banku. Co piąty Polak jest zdania, że obecnie nie da się zapewnić sobie i rodzinie bezpieczeństwa finansowego nie pracując w niedzielę. Szczególnie jest to widoczne wśród pracowników sektora usługowego (w tym gastronomii, kultury) – taką opinię wyraziło 45% badanych w tej grupie. 

Reasumując, z badań wynika, że Polacy wykorzystują niedzielę na wykonanie obowiązków, których ze względu na brak czasu nie mogą wypełnić w dni powszednie – dodaje dr Katarzyna Korpolewska. 

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • PIS jest niekonsekwentny i mataczy 20.03.2017

    Na 28 (jeszcze) krajów unijnych w tylko 3 jest zakaz handlu w niedzielę. W Niemczech za to wierni płacą podatki kościelne - może też takie u nas wprowadzić. Zresztą jak od czasu zwycięstwa pisu 1:27 w trakcie wyboru szefa Rady Europy mamy naśladować Niemców. Przecież pis twierdzi, że Niemcy to wszelkie zło a z drugiej strony pisowcy chcą naśladować Niemców jeśli chodzi o zakaz handlu w Niedzielę. Przypominam też ,że w krajach Europy Wschodniej nie ma żadnego ograniczenia handlu w niedzielę.

  • Mario 18.03.2017

    Ja już tak usilnie nasi panowie chcą integracji z unią europejską i standaryzowania wszystkiego po europejsku, to proszę niech firma Millward Brown zrobi sondaż ilu np: niemców, francuzów, szwajcarów robi zakupy w niedzielę. Na zakazie handlu w niedzielę stracą najwięksi gracze (szczególnie galerie handlowe). Czarne chmury obcy kapitale oby nie zawiał wiatr i ich nie rozpędził. Pozdrawiam samodzielnie myślących

  • PoloMarket jest THE BEST 17.03.2017

    Niedziela czas spędzić z rodziną w Niemczech żyje więcej osób nikt z tego powodu nie umarł z głodu. !!!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.