11.01.2017/11:56

Nad Emperią wisi zaległy podatek ze sprzedaży Tradisu

Według ekspertów DM BDM istotnym czynnikiem ryzyka dla spółki Emperia Holding w nadchodącym roku jest kwestia konieczności zapłacenia podatku od transakcji sprzedaży firmy Tradisu. Władze Emperii nie zgadzają się z protokołem Urzędu Kontroli Skarbowej i zapowiedziały podjęcie wszystkich możliwych kroków prawnych mających na celu wykazanie braku podstaw do ich podjęcia.

Przypomnijmy, że na początku marca br. Emperia otrzymała pismo z Urzędu Kontroli Skarbowej, w którym zawarto ocenę prawną dotyczącą sprzedaży segmentu dystrybucyjnego (Tradis) w 2011 r. Według urzędu spółka osiągnęła dodatkowy dochód podatkowy w wys. 959,3 mln zł.

Jeżeli decyzja będzie podtrzymana przez organ odwoławczy, grupa będzie zmuszona do zapłaty 182,3 mln zł wraz z odsetkami, co łącznie może dać nawet 250 mln zł. Władze Emperii nie zgadzają się z protokołem i zapowiedziały podjęcie wszystkich możliwych kroków prawnych mających na celu wykazanie braku podstaw do ich podjęcia. Organ skarbowy zarzuca spółce, że wprowadziła Tradis do podmiotu P1 w celu optymalizacji podatkowej, przed transakcją zbycia podmiotu do Eurocash.

Zarząd Emperii odniósł się również do planów rozwoju i dywidendy. WZA spółki podjęło decyzję o niewypłacaniu ubiegłorocznego zysku netto. Zdaniem władz grupy plany rozwoju na najbliższe okresy są niezagrożone (nawet w przypadku negatywnej decyzji), a ograniczony może zostać jedynie potencjał do przejęcia dużego podmiotu (po 3Q 2016 spółka posiadała ok. 82 mln złgotówki netto). Dodatkowo podniesiono wielkość programu skupu akcji własnych (do 110 mln zł) i wydłużono termin jego obowiązywania.

Przypomnijmy, że Eurocash w 2010 roku był zainteresowany przejęciem Emperii, jednak zarząd spółki odrzucił ofertę. Wkrótce potem zarząd spółki ogłosił strategię, według której planowano wydzielenie 3 dywizji (dystrybucja, handel i nieruchomości) oraz upublicznienie segmentów dystrybucyjnego i detalicznego.

Pod koniec 2010 r. Eurocash i Emperia zawarły umowę inwestycyjną, na mocy której Eurocash miał odkupić Tradis. W sierpniu 2011 r. Emperia poinformowała o wygaśnięciu umowy w związku z brakiem płatności za udziały, odstępując jednocześnie od umowy i wzywając Eurocash do zapłaty odszkodowania w wysokości 200 mln zł. We wrześniu 2011 r. zostało wszczęte postępowanie arbitrażowe, które zakończyło się ugodą i sprzedażą biznesu dystrybucyjnego do Eurocashu za 1,1 mld zł.

Spółka kierowana przez Luisa Amarala przejęła także podmioty zarządzające sieciami franczyzowymi DEF, Ambra, Detal Koncept, Euro Sklep i Lewiatan, w których funkcjonowało ok. 4,5 tys. podmiotów. Jednocześnie Eurocash zobowiązał się do zaopatrywania Stokrotki przez 18 miesięcy od sfinalizowania umowy.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.