09.05.2020/19:20

Najemcy wciąż w słabszej pozycji. Nierówna walka o czynsze z właścicielami galerii handlowych

Wojna galerii handlowych z najemcami szybko się nie skończy. Najemcy dostają faktury na takie kwoty, jakby mogli w czasie epidemii normalnie prowadzić działalność – informuje portal prawo.pl.

Przepisy tarczy antykryzysowej zawiodły dlatego, że nie sprecyzowały, co jest powierzchnią handlową. Według galerii nie są nią restauracje czy punkty usługowe i żądają od nich opłat. W narastających sporach - pozostaje kodeks cywilny i sądy. Eksperci nie mają wątpliwości, że działania galerii handlowych są bezprawne, choć przyznają, że art. 15ze tzw. tarczy antykryzysowej budzi wątpliwości.

Za jego sprawą, po częściowym zniesieniu zakazu handlu, najemcom pozostaje wypowiedzenie umowy lub zgoda na czynsz w wysokości sprzed epidemii przez blisko 8 miesięcy (okres obowiązywania zakazu przedłużony o sześć miesięcy). Problem jest na tyle duży i powszechny, że w mediach społecznościowych tworzą się grupy najemców, którzy podpowiadają sobie nawzajem, co robić w takiej sytuacji. W Polsce jest bowiem ponad 650 galerii, a najemców tysiące.

Art. 15ze w ustępie 2 zobowiązuje najemcę powierzchni w centrum handlowych o powierzchni ponad 2 tys. m.kw., który skorzystał z obniżenia czynszu o 90 proc. - do złożenia udostępniającemu bezwarunkowej i wiążącej oferty woli przedłużenia obowiązywania umowy na dotychczasowych warunkach o okres obowiązywania zakazu przedłużony o sześć miesięcy. Taka oferta powinna być złożona w okresie trzech miesięcy od dnia zniesienia zakazu. Sklepy odzieżowe, z obuwiem, salony optyczne, z akcesoriami do telefonów mają więc na to czas do 4 sierpnia. Za sprawą rozporządzenia z 2 maja większość zakazów została bowiem zniesiona od 4 maja.

„Tym samym najemcy po 4 maja znaleźli się w znacznie gorszej sytuacji negocjacyjnej, o ile ustawodawca nie zdecyduje się na nowelizację art. 15ze” – uważa dr Kamil Szmid, adwokat, partner w kancelarii KML Legal.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Laura 10.05.2020

    Szukam grupy najemców na Facebooku. Czy ktoś coś na temat pasaży Tesco?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.