21.06.2020/11:16

Napoje roślinne zyskują popularność. Hitem są produkty na bazie konopii zawierające cbd

Rynek napojów roślinnych rozpoczął intensywny rozwój. Jego wartość szacuje się już na ponad 266 mld dolarów, a według prognoz do 2028 roku wzrośnie ona do 475 mld dolarów. Na razie kategoria najlepiej rozwinęła się w Ameryce Północnej i Europie Zachodniej, ale zainteresowanie roślinnymi napojami, np. na bazie konopi, rośnie również w Polsce.

Napoje roślinne zyskały na popularności głównie ze względu na wartości zdrowotne, ale również dlatego, że konsumenci szukają alternatyw dla produktów odzwierzęcych, np. mlecznych. – Napoje roślinne są lekkostrawne, ponieważ naturalnie nie zawierają laktozy, która nie wszystkim służy, są wzbogacone w potrzebne składniki mineralne, w tym wapń i magnez oraz witaminy z grupy B oraz witaminę D. Można je pić samodzielnie albo stosować jako dodatek do posiłków – komentuje Adam Bogacz, właściciel firmy AKB Consulting. Dodaje, że produkty te nie zawierają cukrów dodanych - w składzie znajdują się jedynie naturalnie występujące cukry z owoców i baz roślinnych oraz glikozydy stewiolowe, występujące naturalnie w liściach stewii.

Napoje roślinne często są nazywane mleczkami. Najpopularniejsze „mleczka” roślinne to: migdałowe, kokosowe, ryżowe i sojowe. Popularność zyskują jednak również napoje na bazie nasion, takich jak: chia, siemię lniane, nasiona konopi, dyni, sezamu czy słonecznika. – Zwiększone zainteresowanie napojami roślinnymi zauważyła m.in. Coca-Cola, która w 2018 roku wprowadziła dedykowaną im markę AdeZ – wskazuje Adam Bogacz. Zwraca on uwagę, że rośliny stanowią nie tylko kluczowy komponent samego napoju, ale również element opakowań napojów AdeZ. – Coca-Cola kolejny raz sięgnęła po autorską technologię PlantBottle. Jest to nowatorska butelka PET w 30 proc. złożona z surowców roślinnych i w 100 proc. podlegająca recyklingowi. W procesie produkcji nie są wykorzystywane żadne rośliny genetycznie modyfikowane. W efekcie PlantBottle wpływa na mniejszą emisję dwutlenku węgla oraz mniejsze zużycie energii elektrycznej – komentuje ekspert.

Obecnie na polskim rynku napoje na bazie roślin stanowią relatywnie małą kategorię, ale wykazują ogromny potencjał wzrostu. – Coraz większe znaczenie mają w tej grupie napoje konopne, a szczególnie napoje zawierające cbd, czyli kanbidiol – zaznacza właściciel firmy AKB Consulting. Rosnący popyt na tego typu produkty wpływa też na kategorię dodatków do żywności.

– Na polskim rynku pojawił się preparat AdvanDrop, czyli wysokoskoncentrowana mieszanina rozpuszczalnych w wodzie kannabinoidów. AdvanSol umożliwia zwiększenie rozpuszczalności kannabinoidów w wodzie ponad 10 000 razy w porównaniu do czystych związków. Jednocześnie jest to najbardziej wszechstronna technologia, która może być zastosowana do różnych postaci surowców uzyskiwanych z konopi od surowych ekstraktów po czyste kannabinoidy – tłumaczy Adam Bogacz.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.