11.10.2018/12:53

Narodziny gwiazdy: Rosyjska Grupa X5 walczy o miejsce w Top 10 europejskiego detalu

Lider rosyjskiego detalu spożywczego wkrótce może wejść do czołowej „10” największych detalistów Europy pod względem wartości sprzedaży. W 2014 r. koncern zajmował 22. pozycję w rankingu LZ Retailytics. Według prognoz, w 2022 r. sieć powinna wskoczyć na miejsce 8.

W ostatnich latach X5 prześcignęło takich potentatów, jak francuski Systeme U, brytyjski Morrisons czy szwedzka ICA Gruppen. Jako że wszystkie te sieci działają tylko na swoich krajowych rynkach, mają małe pole do zrównoważonego wzrostu organicznego.

– W przeciwieństwie do wymienionych sieci, ekspansja X5 wydaje się nie do zatrzymania. Po raz trzeci z rzędu lider rynku rosyjskiego prawdopodobnie otworzy w tym roku ponad 2 tys. nowych sklepów. Dzięki temu wygeneruje przychody brutto ze sprzedaży w wysokości 28 mld euro. Wzrost sprzedaży CAGR do 2022 r. prognozowany jest na 14,7 proc. rocznie, a mimo tego Grupa X5 tylko nieznacznie przekroczy w tym okresie barierę 20 proc. udziałów w całym rynku. Zatem teoretycznie ma mnóstwo miejsca na dalszą ekspansję – wyjaśnia Sebastian Rennack, starszy analityk detalu w firmie LZ Retailytics.

Mistrz multi-channel

Obecnie źródłem sukcesów X5 jest niemal wyłącznie sieć dyskontów proximity Pyaterochka (Piąteczka), która do końca roku liczyć będzie 13,4 tys. placówek. Jednak firma rozwija także inne kanały sprzedaży. Grupa rozbudowuje swój format supermarketu Perekrestok, który adaptuje się do rynków wiejskich i wchodzi do bardziej odległych regionów.

– Dzięki myśleniu perspektywicznemu X5 udało się uniknąć pułapki, jaką byłoby wykorzystanie niedawno uruchomionego serwisu online do wsparcia podupadających hipermarketów. Zamiast tego, firma od początku inwestowała w rozwój punktów obsługi zamówień online w supermarketach Perekrestok. Powinno to zapewnić przyszłą rentowność kanału internetowego. Ten model biznesowy został już wdrożony w Moskwie, a wkrótce będzie w pełni funkcjonował w St. Petersburgu. Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, by szybko wdrażać go także w innych regionach – analizuje Sebastian Rennack.

Jednak X5 ma w swoim portfolio także bardziej problematyczne formaty. Hipermarkety Karusel cierpią z powodu spowolnienia gospodarczego i są atakowane przez mniejszych konkurentów. Jednocześnie lider kanału wielkopowierzchniowego Lenta systematycznie zwiększa przewagę dzięki kompaktowym placówkom nastawionym na niską cenę. Nie jest to jednak jakiś dramatyczny problem, jako że do końca roku udział przychodów sieci Karusel w łącznych przychodach grupy spadnie do 5,9 proc.

Przygotowania do ataku

Podczas gdy model biznesowy, bazujący na kilku filarach wzrostu, sprzyja szybkiej ekspansji X5, firma szybko wysuwa się także na pozycję lidera innowacyjności rosyjskiego detalu. Koncern mocno inwestuje w nowe technologie i obecnie posiada systemy zbierania informacji nie gorsze niż czołowi detaliści świata. X5 rozwija innowacje na kilku frontach równocześnie. Zbudowała własny System Informacji Geograficznej, który stale zasila bazę danych o dobrych nowych lokalizacjach sklepów, co przyspiesza ekspansję. Sieci wchodzące w skład grupy mają własne karty lojalnościowe, które dostarczają danych do systemu analitycznego Smart Data X5, przygotowującego spersonalizowaną ofertę konsumencką. Trwają zaawansowane testy systemów samodzielnego skanowania towarów i kas samoobsługowych.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Ketchup 13.10.2018

    O czym jest ten artykuł? Zero informacji nt. chociażby udziału x5 na rynkach zagranicznych. Jeszcze raz - o czym?
    s

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.