27.02.2017/12:22

Nasienie polskich knurów nie wjedzie na Białoruś

Władze Białorusi zakazały importu żywych świń, wieprzowiny i jej przetworów, nasienia knurów, a także praktycznie wszystkiego, co ma związek z hodowlą świń. Powodem jest wykrycie na terenie Polski kolejnych ognisk afrykańskiego pomoru świń. To ciąg dalszy kłopotów polskich producentów żywca wieprzowego.

Departament Nadzoru Weterynaryjnego i Żywności Ministerstwa Rolnictwa i Żywności Republiki Białorusi (dalej - departament), informuje, że zgodnie z informacjami z Międzynarodowego Biura Zakażeń na początku b.r. na terytorium województwa Mazowieckiego, Lubelskiego i Podlaskiego zarejestrowano nowe przypadki zachorowania gatunków wrażliwych na Afrykański Pomór Świń.

W związku z tym władze Białorusi uznały za konieczne podjęcie dodatkowych działań w celu uniemożliwienia wjazdu na terytorium Republiki Białorusi z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej m.in. żywych świń, nasienia knurów, wieprzowiny i jej produktów, skóry, rogów i kopyt, jelit, sierści i mięsa z dzika, a także pasz i dodatków paszowych dla zwierząt, w tym drobiu i ryb. Zakaz dotyczy całego kraju, a w przypadku województw Mazowieckiego, Lubelskiego i Podlaskiego dodatkowo został rozszerzony na pasze i dodatki do pasz pochodzenia roślinnego.

Ograniczenia te mają również zastosowanie do przywozu karmy i suplementów dla kotów i psów, wyprodukowanej z surowców wieprzowych, pochodzących z Rzeczypospolitej Polskiej. W tym samym czasie zaostrzona zostanie kontrola w celu zapewnienia ochrony biologicznej dużych ferm trzody chlewnej i gospodarstw wszystkich form własności na Białorusi.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.