22.08.2020/11:52

Naukowcy z Finlandii twierdzą, że odkryli lek na kaca

Leku na COVID-19 wciąż nie ma, ale przynajmniej udało się wynaleźć lek na kaca. Jak donosi agencja Bloomberg, twórcami przełomowego osiągnięcia są naukowcy z Uniwersytetu w Helsinkach oraz Uniwersytetu Wschodniej Finlandii.

Badania wykazały, że dawka 1,2 tys. miligramów aminokwasu L-cysteiny potrafi redukować ból głowy i mdłości spowodowane konsumpcją alkoholu. O połowę mniejsza dawka jest w stanie zmniejszyć stres i niepokój wywołany z tej samej przyczyny.

Według naukowców, L-cysteina nie tylko ogranicza lub całkowicie eliminuje kaca, ale zarazem prowadzi do zmniejszenia chęci na picie napojów alkoholowych kolejnego dnia. Tym samym zmniejsza ryzyko uzależnień od alkoholu.

Fińscy naukowcy przeprowadzili badania na grupie 19 zdrowych mężczyzn, którzy w warunkach kontrolowanych konsumowali alkohol. Następnie podawano im tabletki z L-cysteiną, a czasami placebo.

Bloomberg opisując badanie zwraca uwagę na trudności, na jakie napotkali się naukowcy w trakcie eksperymentu. Okazało się, że niektórzy wolontariusze biorący udział w badaniu nie byli w stanie skonsumować alkoholu w ilości, jaką dla nich przeznaczono. Inni chcieli przekroczyć dawkę, nawołując do pójścia baru. A jeszcze inni po prostu nie mieli kaca...

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • mimi 03.01.2022

    L-cysteina to przecież od dawna znany aminokwas, a nie nowy wynalazek. Poza tym naturalnie występuje w organiźmie. Tabletki z L-cysteiną są powszechnie dostępne jako suplement, dziwne, że do tej pory nikt takiego działania antykacowego nie stwierdził.

  • MAF 22.08.2020

    Wierzyłem w Finów - i proszę, nie zawiodłem się. Czekajmy na nasze ulepszenia i rosyjski wkład w wielka sprawę; to dopiero będzie zmiana!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także