29.05.2021/19:27

Nie będzie restrykcyjnych przepisów o roślinnych alternatywach dla nabiału. Kontrowersyjna poprawka przepadła

Parlament Europejski, Rada Unii Europejskiej i Komisja Europejska odrzuciły słynną już poprawkę numer 171, wprowadzającą bardzo restrykcyjne przepisy dotyczące sprzedaży żywności pochodzenia roślinnego, zaproponowaną przez komisję AGRI Parlamentu Europejskiego. Organizacje walczące o rozwój rynku roślinnych alternatyw dla nabiału odetchnęły z ulgą.

Wprowadzenie wspomnianej poprawki oznaczałoby, że zabronione w UE stałoby się m.in. wprowadzanie do sprzedaży roślinnych alternatyw w takich samych formatach opakowań, jak wykorzystywane przez produkty nabiałowe (np. karton mleka), a także korzystanie z opisowych terminów takich jak "kremowy", "maślany", "wegańska alternatywa dla jogurtu", również w mediach społecznościowych. Zabronione zostałoby także umieszczanie na produkcie podstawowych informacji o alergenach (np. "nie zawiera mleka"). Zakazane stałoby się wizualne przedstawianie żywności pochodzenia roślinnego w taki sposób, który "imitowałby" nabiał.

O odrzucenie poprawki walczyła m.in. ProVeg International, wspierana przez takie organizacje pozarządowe jak Greenpeace i WWF, firmy Upfield, Oatly, Nestle i Alpro oraz Gretę Thunberg. Pod petycją zainicjowaną przez ProVeg podpisało się 456 tys. obywateli UE.

- To zwycięstwo zdrowego rozsądku. Obywatele, przemysł i eksperci zabrali głos, a UE posłuchała. Absurdem byłoby cenzurowanie produktów pochodzenia roślinnego, w tym samym czasie doradzając konsumentom przejście na dietę roślinną. Wyobraźmy sobie cenzurowanie samochodów elektrycznych lub papieru z recyklingu. Podziwiamy UE za jej bystrość mimo ogromnej presji nieodpowiedzialnych ekologicznie interesów - komentuje Jasmijn de Boo, wiceprezeska ProVeg International.

Zdaniem ProVeg, poprawka 171 "bezpośrednio zaprzecza europejskim celom w zakresie zrównoważonego rozwoju, przekreślając szansę dla europejskiego przemysłu spożywczego na skorzystanie z trwającej już transformacji systemów żywnościowych".

Parlament Europejski, Komisja i Rada Unii Europejskiej rozpoczęły 21 kwietnia negocjacje trójstronne, które obejmują tematy wspólnej organizacji rynków produktów rolnych (WOR). Negocjacje dotyczące WPR i wspólnej organizacji rynku rozpoczęły się w listopadzie 2020 r., a poprawkę 171 ogłoszono wkrótce po publicznym zobowiązaniu do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 r.

- Zmiana nie była przedmiotem zwykłego procesu kontroli publicznej w drodze oceny skutków lub otwartych konsultacji, co wywołało wzburzenie wśród konsumentów i sektora roślinnych alternatyw. Rozporządzenie obejmowałoby jedynie sektor roślinnych alternatyw - tłumaczy ProVeg w komunikacie.

- Z zadowoleniem przyjmujemy decyzję o odrzuceniu poprawki 171. Konieczne i krytyczne pod względem czasu jest skoncentrowanie się na usunięciu przeszkód prawnych utrudniających przejście na zrównoważony system żywnościowy, a nie na wprowadzaniu nowych. Nauka pokazuje, jak ważne jest przejście na dietę roślinną, aby stawić czoła zmianom klimatycznym i wyzwaniom zdrowia publicznego. Biorąc pod uwagę, że mamy tylko dziewięć lat na osiągnięcie celów porozumienia paryskiego, wszyscy musimy skupić się na tym, jak możemy przyspieszyć zmianę i ułatwić konsumentom wybór opcji opartych na roślinach - komentuje Cecilia McAleavey, dyrektor ds. publicznych i zrównoważonego odżywiania w Oatly.

 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także