03.03.2017/11:00

Niskie ceny skupu drobiu na polskim rynku

Na niskim poziomie utrzymują się krajowe ceny skupu żywca drobiowego. Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w drugim tygodniu lutego za kilogram kurcząt rzeźnych płacono przeciętnie 3,1 zł, co oznacza wzrost o 0,5% w porównaniu do wcześniejszego tygodnia. Indyki zaś skupowane były średnio po 5 zł, tj. o 1,5% - informują analitycy Banku BZ WBK.

Od początku roku ceny kurcząt rzeźnych w zakładach monitorowanych przez MRiRW rosły, choć należy podkreślić, że jest to niewielki wzrost, a ceny utrzymywały się zarówno poniżej poziomu z analogicznego okresu ubiegłego roku jak i poniżej średniej z lat 2012-16. W drugim tygodniu lutego średnia cena kurcząt rzeźnych była niższa o 1% w relacji rocznej oraz o 11% od średniej z analogicznych okresów w latach 2012-16.

Przez półtora miesiąca 2017 r. relatywnie stabilne były ceny tuszek kurcząt na rynku unijnym. Średnia cena wahała się w przedziale 174-177 euro/100 kg. Ceny polskich kurcząt pozostawały znacznie niższe niż średnia dla UE-28, chociaż różnica pomiędzy ceną polskich a średnią unijną spadła od początku roku z 70 euro do nieco ponad 60 euro na 100 kg.

Na niskim poziomie pozostają również ceny indyków rzeźnych. W połowie lutego średnia cena indorów była niższa o 15% w relacji rocznej oraz o 13% w stosunku do średniej z analogicznych tygodni w latach 2012-16. Co ciekawe, w ciągu ostatniego miesiąca wzrosła cena indyczek ( ok. 0,40 zł/kg), w efekcie ich cena zbliżyła się do ceny indorów.

Rynek zarówno krajowy jak i unijny pozostaje pod wpływem problemów z grypą ptaków. Sytuacja w Polsce rozwija się nadal bardzo dynamicznie – cały czas pojawiają się nowe ogniska. Z informacji Głównego Inspektoratu Weterynarii wynika, że do połowy lutego br. zostało stwierdzonych już 51 ognisk wirusa w gospodarstwach drobiarskich.

Przy ograniczeniach w eksporcie poza Unię Europejską, związanych z grypą ptaków, istotnym czynnikiem będzie dynamika wzrostu produkcji we Wspólnocie w nadchodzących miesiącach.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.