06.12.2018/12:11

Nowelizacja zakazu handlu w niedziele pod znakiem zapytania? Rządzący robią krok wstecz!

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński domaga się, aby przed uchwaleniem nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele dokonano Oceny Skutków Regulacji. Prace nad nowelizacją zostały wstrzymane, co oznacza, że Sejm nie uchwali jej na bieżącym posiedzeniu. Czy to oznacza, że rządzący uginają się przed silną presją środowiska?

W środę rano sejmowa komisja nadzwyczajna do spraw deregulacji przyjęła pozytywnie oceniła projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Jednak na posiedzeniu Prezydium Sejmu, które odbyło się po zakończeniu obrad komisji, zapadła decyzja o zdjęciu z porządku obrad wszystkich projektów zmian w ustawie (jednego autorstwa posłów PiS oraz dwóch autorstwa Platformy Obywatelskiej.

Marszałek Kuchciński zażądał sporządzenia tzw. oceny skutków regulacji. Nie wiadomo, jak długo potrwa jej przygotowanie. Do końca roku pozostało już tylko jedno posiedzenie Sejmu (nie licząc bieżącego), w dniach 12-14 grudnia. To oznacza, że dokończenie prac nad nowelizację ustawy może nie nastąpić przed końcem roku.

Decyzję Kuchcińskiego można interpretować jako reakcję na opublikowane ostatnio sondaże, z których wynikało, że Polacy niechętnie odnoszą się do zaostrzenia zakazu handlu w niedziele (sondaż dla ZPP oraz sondaż IPSiS). Ponadto do wstrzymania prac nawołuje głośno środowisko handlowców. Branża nie zgadza się na zaproponowane przez PiS zmiany, dotyczące m.in. kwestii placówek pocztowych.

W ostatnich dniach ważne organizacje branżowe zgłaszały poważne zastrzeżenia do projektu nowelizacji prawa autorstwa PiS. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców opublikował 4 grudnia Memorandum, w którym przekonuje, że najlepszym rozwiązaniem byłoby wstrzymanie prac legislacyjnych do czasu sporządzenia rzetelnej oceny skutków regulacji ex post obowiązującej już ustawy. Zdaniem organizacji, można to zrobić nie wcześniej niż po roku jej funkcjonowania regulacji.

W obszernym dokumencie przedsiębiorcy zrzeszeni w ZPP podkreślają, że ustawa została wprowadzona w trybie ekspresowym, bez rzetelnej  Oceny Skutków Regulacji. Zwracają uwagę, że nowelizacja ustawy procedowana jest jeszcze szybciej – nie tylko bez OSR, ale ze "świadomym i celowym" pominięciem sejmowej Komisji Gospodarki.

ZPP jest zdania, że ustawa o zakazie handlu w niedziele miała chronić interesy małych polskich firm, a tymczasem jej beneficjentem stały się międzynarodowe dyskonty, które mogą sobie pozwolić na ogromne kampanie promocyjne i reklamowe kształtujące zmiany zakupowe Polaków. W efekcie, mały polski przedsiębiorca nie tylko traci na zakazie handlu w niedziele, ale osiąga również mniejsze obroty w piątki i soboty.

Tego samego dnia głos zabrała Konfederacja Lewiatan. W piśmie skierowanym do Marszałka Sejmu RP organizacja zwraca się z prośbą o rozważenie skierowania projektu nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele do zaopiniowania przez Komisję Ustawodawczą, ze względu na istotne wątpliwości co do jego zgodności z Konstytucją RP oraz zasadami prawidłowej legislacji.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • gosc 08.12.2018

    czyżby wyzysk UNI znowu wtrąca się ???????? koncerny manipulują Polska.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.