08.03.2021/11:58

Obniżka podatku VAT na usługi gastronomiczne do 5 proc. Projekt jest na stole w rządzie

5 proc. zamiast 8 proc. - tyle może wynieść nowa stawka podatku VAT na usługi gastronomiczne. Nad projektem forsowanym przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pochyla się obecnie Ministerstwo Finansów.

Obniżka VAT ma być sposobem na lekkie odciążenie sektora gastronomicznego, mocno poobijanego z powodu pandemii. Jak donosi "Business Insider", niższy VAT miałby obowiązywać czasowo, wyłącznie do końca 2021 r.

Wiceminister rozwoju Olga Semeniuk podkreśliła, że projekt czeka na zaopiniowanie przez resort finansów. To konieczne, ponieważ obniżka stawki podatku VAT oznaczałąby zmniejszenie dochodów podatkowych budżetu państwa. W ub.r. wpływy z VAT wyniosły ok. 185 mld zł.

Jak zauważa "Business Insider", na czasową obniżkę VAT w drugiej połowie 2020 r. zdecydowały się Niemcy. Podobną drogą podążyło także kilka innych państw, a ostatnio w Polsce temat ten poruszony został przez Platformę Obywatelską, która zaprezentowała postulat czasowej obniżki VAT dla wszystkich branż dotkniętych rządowymi restrukcjami covidowymi.

Przypomnijmy, że lokale gastronomiczne pozostają w Polsce nieczynne od 24 października ub.r. Branża może serwować dania wyłącznie na wynos lub z dowozem. Efektem są oczywiście bankructwa coraz większej liczby firm. Liczba windykacji w branży gastronomicznej wzrosła o 500 proc.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Kamaz 08.03.2021

    Teraz to mogliby nawet zejść do zerowej stawki VAT i komu by to pomogło jak wszystkich zamknęli

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także